U mnoha lidí se každý rok opakuje stále stejný scénář začínající větou: „Od Nového roku přestávám kouřit!“ Ovšem ještě dříve než obrátíme první list v novém kalendáři, ustupuje pevná vůle do pozadí a v lednové plískanici se vracíme k odpíraným cigaretám. Zoufat a naříkat, že vám se nikdy nepodaří přestat kouřit, není na místě. Většině z těch, kteří si opravdu přáli přestat kouřit, se to nakonec podařilo.

 

Závislosti na nikotinu se zbavuje stejně těžko jako kterékoli jiné závislosti. Nikotin, který kuřák pravidelně a většinou po několik let dodává svému tělu, je drogou způsobující silný návyk, a to jak fyzický, tak i psychický. Zatímco psychická závislost se projevuje především chutí na cigaretu a potřebou zapálit si ve chvíli, kdy jsme byli zvyklí kouřit, abstinenční příznaky fyzické závislosti na nikotinu ovládají náš mozek a celé tělo.

 

OTESTUJTE MÍRU VAŠÍ ZÁVISLOSTI NA NIKOTINU ZDE!

 

Odvykající kuřák se v prvních měsících po zapálení poslední cigarety může cítit podrážděný, nesoustředěný, v depresích nebo trpět poruchami spánku. Na druhou stranu se ale zlepšují funkce těla, již dva týdny bez cigaret mají pozitivní vliv na krevní oběh a zvyšuje se práce plic. Po měsíci se pak pomalu přestáváte při jakékoli námaze zadýchávat a ranní kašel vás již také opustil.

 

PODÍVEJTE SE, JAK TĚLO REAGUJE NA ŽIVOT BEZ CIGARETY 

 

Silné abstinenční příznaky, které odvykání provázejí, jsou ovšem často důvodem, proč se nepodaří přestat kouřit hned na první pokus. Dokonce se říká, že kuřák potřebuje 3-5 pokusů k tomu, aby přestal kouřit natrvalo. Navíc pevná vůle častokrát nestačí a odborníci na závislosti proto doporučují pořídit si i „berličku“, která vám odvykání usnadní a pomůže vám přestat kouřit.

 

VÍTE, JAKÉ JSOU KLINICKY OVĚŘENÉ ZPŮSOBY ODVYKÁNÍ KOUŘENÍ?

 

Říká se, že způsobů, jak přestat kouřit, je tolik, kolik je kuřáků. Od těch velmi bizarních jako zaříkávání nebo elektrošoky až po lékařské, klinicky ověřené metody. Nezáleží na tom, jaký lék vám pomůže přestat kouřit, důležité je, abyste skutečně přestali. Ti, kdo se snaží přestat pouze pomocí své pevné vůle, jsou úspěšní pouze ve 2-4 % případů.  Rady a tipy pro úspěšné odvykání kouření naleznete na webu www.odvykanikoureni.cz, který zároveň funguje jako „fórum“, kde se střetávají názory a zkušenosti odvykajících, ale i těch, kteří o něm zatím jenom uvažují.

 

MÁTE-LI DOTAZ NA ODVYKÁNÍ KOUŘENÍ, ZEPTEJTE SE ONLINE LÉKAŘE!

Reklama