Zásoby potravin v našich obchodních řetězcích jsou nepřeberné. Člověk si může koupit prakticky cokoliv. Mořskými plody počínaje, švýcarskou čokoládou konče. Zaměřme se ale na potraviny základní. Chleba, mléko, máslo, sýry…

chleba

Nesnáším nákupy v obřích hypermarketech, neumím nakupovat tzv. do zásoby. Přeplněné nákupní vozíky ve mně vyvolávají pocit blížící se třetí světové války. Proboha, lidi, copak tohle všechno zkonzumujete?

Neumím nakupovat levné potraviny, a to nejsem nijak bohatá. Zcela zásadně souhlasím se rčením: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Myslím, že toto rčení se netýká jenom průmyslového zboží a jiného spotřebního materiálu, ale také potravin.

Chleba

Kousek od naší ulice se nachází prodejna potravin jistého obchodního řetězce, kam chodí téměř celé Vinohrady. Chleba tam dostanete za cca 24 korun. Tedy ten „obyčejný“. Kousek dál se nachází farmářská prodejna, kde prodávají chleba za 40 korun.
„To ať si strčí někam,“ slyšíte slova kolemjdoucích.
Já do této prodejny vejdu a ten vynikající, voňavý domácí chleba, který mi vydrží i týden čerstvý (protože jsme sami dva), koupím.
Vzápětí mi manžel vyčte, že jsem koupila chleba za 40 korun. Jde a příště vezme ten za 24 korun. Je bez chuti a bez vůně, druhý den už je tvrdý, a pokud ho nesníme třetí den, tak zplesniví. Vyhazujeme ho po celých půlkách. Když to tak propočítám, vyjde o hodně dráž než ten o téměř dvacet korun dražší.

Mléko

Velká akce! Trvanlivé mléko v prapodivném balení za 9 korun. Od kamaráda pracujícího v potravinovém průmyslu se dozvídám, že je to vlastně jen voda a prášek. Naše sousedka jich koupila hned celé balení, a pak si mi stěžovala, že to vylívala všechno do záchodu. Ani těsto jí z toho nenakynulo, trvanlivost trvala zhruba pět dní, šestý den mléko zhořklo a nedalo se pít. Jedno z nich prý dokonce nešlo ani dostat z krabice (smetanou to nebylo). Řekla jsem jí, že když se chce napít dobrého mléka, tak ať příště nekupuje litry vody s práškem, a místo celého plata si koupí jen dvě láhve a kvalitní. Za pár dní už se mnou cupitala k farmáři.

Sýr

Jak známo, eidam není sýr. Je to náhražka, která nemá se sýrem absolutně nic společného. Přesto se u nás v lednici opět objevil. Prý na smažení dobrý. Na talíři chutnal jako guma a zle nám bylo celou noc. Pamatuji eidam, který byl sýr.

Brambory

Bereme si brambory od táty, který je pěstuje. Chuťově jsou vynikající. Ale chápu, ne každý má tu možnost, a musí brambory kupovat. Jsme hodně bramboroví, a tak se stalo, že proviant došel a my museli také do obchodu. Uznávám, že jsme trefili na chuťově dobré brambory, ale to bylo tím, že jsme je nakupovali u dobrého prodejce. Existují totiž i tací, včetně obchodních řetězců, kteří vám bez mrknutí oka prodají brambory krmné, zato velmi, velmi levné. Ne, díky, ani „za prase“.

...

A tak bych mohla pokračovat donekonečna. Kvantita potravin u nás převyšuje kvalitu. Naše země je známá jako odpaliště nekvalitních surovin. A my je kupujeme. Kupujeme jablíčka z dovozu a naše hnijí, kupujeme mléko z dovozu a naše vylívají farmáři do kanálu, kupujeme brambory z dovozu a naše české brambory se zakopávají.

Jak je možné, že to došlo tak daleko? Dá se s tím vůbec ještě něco dělat? Co mají dělat lidé, kteří žijí od výplaty k výplatě? Musí si kazit žaludky levnými a nekvalitními potravinami?

Je to téma velmi složité, sama se do této debaty nepustím, děkuji za vaši pomoc a vaše komentáře.

Téma dnešního dne: Potraviny – kvantita versus kvalita

  • Jaký je váš názor na kvalitu potravin v našich obchodních řetězcích?
  • A co potraviny u vietnamských prodavačů?
  • Máte špatné zkušenosti s trvanlivostí a kvalitou?
  • Kupujete do zásoby?
  • Pěstujete si nějaké vlastní suroviny?
  • Cítíte ten znatelný chuťový rozdíl?
  • Co říkáte na biopotraviny?
  • Co říkáte na neustále zdražování potravin, je úměrné kvalitě?
  • Vaříte i „podle peněženky“?

Vše o potravinách, vaše příběhy, názory a komentáře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží dárek: Dvě knihy kuchařek. Nahlédla jsem do nich, nejsou špatné :)

knihy

Reklama