Zásoby potravin v našich obchodních řetězcích jsou nepřeberné. Člověk si může koupit prakticky cokoliv. Mořskými plody počínaje, švýcarskou čokoládou konče. Zaměřme se ale na potraviny základní. Chleba, mléko, máslo, sýry…
Nesnáším nákupy v obřích hypermarketech, neumím nakupovat tzv. do zásoby. Přeplněné nákupní vozíky ve mně vyvolávají pocit blížící se třetí světové války. Proboha, lidi, copak tohle všechno zkonzumujete?
Neumím nakupovat levné potraviny, a to nejsem nijak bohatá. Zcela zásadně souhlasím se rčením: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Myslím, že toto rčení se netýká jenom průmyslového zboží a jiného spotřebního materiálu, ale také potravin.
Chleba
Kousek od naší ulice se nachází prodejna potravin jistého obchodního řetězce, kam chodí téměř celé Vinohrady. Chleba tam dostanete za cca 24 korun. Tedy ten „obyčejný“. Kousek dál se nachází farmářská prodejna, kde prodávají chleba za 40 korun.
„To ať si strčí někam,“ slyšíte slova kolemjdoucích.
Já do této prodejny vejdu a ten vynikající, voňavý domácí chleba, který mi vydrží i týden čerstvý (protože jsme sami dva), koupím.
Vzápětí mi manžel vyčte, že jsem koupila chleba za 40 korun. Jde a příště vezme ten za 24 korun. Je bez chuti a bez vůně, druhý den už je tvrdý, a pokud ho nesníme třetí den, tak zplesniví. Vyhazujeme ho po celých půlkách. Když to tak propočítám, vyjde o hodně dráž než ten o téměř dvacet korun dražší.
Mléko
Velká akce! Trvanlivé mléko v prapodivném balení za 9 korun. Od kamaráda pracujícího v potravinovém průmyslu se dozvídám, že je to vlastně jen voda a prášek. Naše sousedka jich koupila hned celé balení, a pak si mi stěžovala, že to vylívala všechno do záchodu. Ani těsto jí z toho nenakynulo, trvanlivost trvala zhruba pět dní, šestý den mléko zhořklo a nedalo se pít. Jedno z nich prý dokonce nešlo ani dostat z krabice (smetanou to nebylo). Řekla jsem jí, že když se chce napít dobrého mléka, tak ať příště nekupuje litry vody s práškem, a místo celého plata si koupí jen dvě láhve a kvalitní. Za pár dní už se mnou cupitala k farmáři.
Sýr
Jak známo, eidam není sýr. Je to náhražka, která nemá se sýrem absolutně nic společného. Přesto se u nás v lednici opět objevil. Prý na smažení dobrý. Na talíři chutnal jako guma a zle nám bylo celou noc. Pamatuji eidam, který byl sýr.
Brambory
Bereme si brambory od táty, který je pěstuje. Chuťově jsou vynikající. Ale chápu, ne každý má tu možnost, a musí brambory kupovat. Jsme hodně bramboroví, a tak se stalo, že proviant došel a my museli také do obchodu. Uznávám, že jsme trefili na chuťově dobré brambory, ale to bylo tím, že jsme je nakupovali u dobrého prodejce. Existují totiž i tací, včetně obchodních řetězců, kteří vám bez mrknutí oka prodají brambory krmné, zato velmi, velmi levné. Ne, díky, ani „za prase“.
...
A tak bych mohla pokračovat donekonečna. Kvantita potravin u nás převyšuje kvalitu. Naše země je známá jako odpaliště nekvalitních surovin. A my je kupujeme. Kupujeme jablíčka z dovozu a naše hnijí, kupujeme mléko z dovozu a naše vylívají farmáři do kanálu, kupujeme brambory z dovozu a naše české brambory se zakopávají.
Jak je možné, že to došlo tak daleko? Dá se s tím vůbec ještě něco dělat? Co mají dělat lidé, kteří žijí od výplaty k výplatě? Musí si kazit žaludky levnými a nekvalitními potravinami?
Je to téma velmi složité, sama se do této debaty nepustím, děkuji za vaši pomoc a vaše komentáře.
Téma dnešního dne: Potraviny – kvantita versus kvalita
- Jaký je váš názor na kvalitu potravin v našich obchodních řetězcích?
- A co potraviny u vietnamských prodavačů?
- Máte špatné zkušenosti s trvanlivostí a kvalitou?
- Kupujete do zásoby?
- Pěstujete si nějaké vlastní suroviny?
- Cítíte ten znatelný chuťový rozdíl?
- Co říkáte na biopotraviny?
- Co říkáte na neustále zdražování potravin, je úměrné kvalitě?
- Vaříte i „podle peněženky“?
Vše o potravinách, vaše příběhy, názory a komentáře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz
Jedna z pisatelek obdrží dárek: Dvě knihy kuchařek. Nahlédla jsem do nich, nejsou špatné :)
Nový komentář
Komentáře
super
v supermarketu nakupuji a jsem spokojena
Myslím si, že je třeba vybírat a nekupovat ty nejlevnější potraviny!
Mám pekárnu. Dřív jsem pekla jenom bezlepkově pro syna a manžela. Teď už peču i lepkový pro sebe a dceru.
Chleba je u nás dobrý a velký výběr.Kupuji ho skoro denně,jsme 4 osoby,takže 40 kč bych nedala.
Zdejší pekárna peče dobře i cena je přiměřená. U vietnamského prodavače bych nic nekoupila - chleba chodí nakupovat k nám do HM - naskládá ho nebalený do vozíku (před tím tam třeba někdo vezl brambory a zeleninu).
je určitě lepší za kvalitu a lepší chuť si připlatit
taky chápu rodinu s více dětma, žijící z mateřské a jednoho platu, že si nemůže kupovat chleba za 40 kč, který mají na jeden den
já mám chleba moc ráda a chci si ho vychutnat, takže kupuji také dražší, nahoru už nepotřebuji žádný salám jen namazat máslem a osolit, mňam
Suzanne — #41 To máš taky velkou pravdu Suzanne. Ale určitě je lepší když to všechno ještě nepřiživuješ. A taky na druhou stranu - jíst jídlo který je tak opravdově dobrý přece není žádnej stres. On je mezi tím poctivým a nepoctivým opravdu tak propastný rozdíl....mmmm
Když sme bydleli na Praze východ,tak tam měli benešovský chleba a ten byl!!!Moooc dobrej.Když sme se přestěhovali,tak sem si dlouho tady na chleba nemohla zvyknout.
Alexandra Stušková — #15 Naproti rozhlasu?Nebyla tam cukrárna? Už sem tam hrozně dlouho nebyla
Suzanne — #41 Máš pravdu, stresem a strachem si člověk ublíží asi stejěn jako nezdravou stravou.
jikra — #34 Hele, ty strašáku Prostě BUDE mít vysoký TK, prostě BUDE mít dnu, protože ty to tak vidíš. Zrovna vysoký tlak a cholesterol mají tolik příčin, až by ti šly oči kolem. Proč měli naši prarodiče tyhle choroby? Jedli náhražky? Netvrdím, že by člověk měl jíst samé blafy, ale úzkostlivost velmi souvisí se špatným zdravotním stavem. Fakt, nejhorší smrt je z vyděšení
spokojená celkem ano jezdím jen na velký nákup jednou za měsíc čtu etikety pečivo v řetězcích nenakupuji jen občas čerstvé z pekárny jinak chleba nakupuji v malé prodejně menší pekárny a sýry si taky vybírám takové , které vím, že nejdou našidit nekupuji kvantitu ale kvalitu jak říkám je nutné číst etikety jediné co mně mrzí že třeba v kauflandu nemají místo se zbožím třeba pro diabetiky tam se musí pracně probírat mezi zbožím jestli náhodou něco najdu a vím ,že nejsem sama
Diky za typ na tu pekárnu na Vinohradech, brzy se pro ten chleba stavím. Ráda si připlatím za kvalitu.
Lukáš Čejka — #27
U chleba taky záleží na tom, jak velikej bochník to je. Třeba je za 40 dvoukilovej. Mně teda plně vyhovuje i chleba ze supermarketů, a jelikož jsem sama, tak ho prostě nekupuju velkej bochník, abych pak nemusela půlku vyhodit. Mléko k životu nepotřebuju, vůbec netuším, jestli jsem za poslední dva roky nějaké kupovala, asi ne. Eidam mi taky přijde nezávadnej, pokud je to skutečně eidam, a ne imitace sýra z rostlinných tuků, ale to je na něm napsané. Jo, ráda si koupím francouzský nebo holandský sýr, občas, když je příležitost. Ovoce a zelenina se taky nedá koupit do zásoby, tak beru, co je. Když je trh, nakoupím tam, když není trh, tak v prodejně obchodního řetězce, valný rozdíl v tom nevidím. Nic mě přece nenutí si tu zeleninu vzít, pokud se mi nějak od pohledu nelíbí, a potom doma nadávat. Patrně mám, jak se říká, kachní žaludek, nepamatuju, že by mi bylo z jídla špatně.
Midsummer — #32 Co se odkyselování organismu týče, nějakou literaturu jsem o tom načetla a co mi z toho vyšlo, že více méně jím hlavně odkyselující potraviny. Ale nevím, bůh ví, jestli to zase není jen další trend, jako byly různé diety podle krevních skupin, dělená strava a teď tu máme odkyselování
Midsummer.... To je tvoje na tom obrázku?
Ještě bych chtěla dodat, že to když někdo říká že mu po běžném jídle bůhvíjakého původu nic není a je zdráv, tak to může poznat o pár let později. To všechno se sčítá! Teprv v pozdějším věku může srovnávat s vrstevníky kteří si na stravování dávali víc záležet. Bude mít vysoký tlak, Dnu, vysoký cholesterol, a to je teprv začátek nemocí které přijdou posléze, jestli se jich dožije. A je víc než jisté že toto je z 90% způsobeno špatným stravováním a můžete se tomu vyhnout jedině už v mladším věku kvalitním jídlem kde je dostatek živin a vitamínů a ne semletýma pilinama. A to platí i pro zvířata. Když zvířeti vypoví ledviny třeba z přesolených jídel-třeba levných uzenin, víte kolik vás pak bude stát za pár let veterinář? Dyť je to nad slunce jasnější!