Není třeba vysvětlovat, že zplodiny z kamen odcházejí z domu komínem. Ne každý si ovšem uvědomuje, že k hoření kamna nasávají vzduch, a tak vlastně vniká v místnosti s kamny mírný podtlak. Ten je vyrovnáván tím, že je do místnosti nasáván vzduch zpravidla netěsnostmi okolo oken a dveří. To se starými dřevěnými okny v minulosti nebyl problém, ta těsnila velice špatně. Moderní okna ovšem těsní dokonale, a tak do místnosti zvenčí proniká vzduchu jen opravdové minimum. Pokud pouze topíte v kamnech, nemusí to být nikterak závažný problém. Jestliže však ve stejné místnosti zapnete digestoř, která rovněž odsává vzduch, situace se může razantně změnit. Podtlak v místnosti může vzrůst natolik, že se vzduch začne zpět přisávat tam, kde je odpor nejmenší, tedy komínem. Tím vlastně obrátíte tah kamen a do pokoje je nasáván jedovatý oxid uhelnatý. Jak tomu zabránit?
Foto: Shutterstock
„Při projektování nového domu je nejlépe s tím již počítat a do stavby zahrnout například kamna nebo krbovou vložku s venkovním nasáváním vzduchu. Ve starších domech však taková úprava vyžaduje poměrně složité stavební úpravy, někdy může být prakticky nemožná. Často je pak doporučováno ve chvíli, kdy topíte v kamnech a zároveň používáte digestoř, pootevřít okna na tzv. mikroklima, aby mohl být do místnosti přisáván vzduch. To je však poměrně nebezpečné řešení, v případě, že zapomenete pootevřít,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.
Chcete-li používat klasická krbová kamna bez venkovního přisávání v místnosti s digestoří, bezpečné řešení je pouze jedno. Použijte cirkulační digestoř, která vzduch neodsává, ale cirkuluje přes filtry a vrací jej zpět do místnosti. A možná ani nebudete muset pořizovat novou digestoř. Recirkulační režim totiž umožňuje většina moderních digestoří. Zpravidla stačí ve stávající digestoři překlopit klapku, která přesměruje proudění vzduchu a do digestoře osadit uhlíkové filtry. Vzduch je pak nasáván přes pachové filtry a pročištěný se vrací zpět do místnosti. Nevýhodou sice je, že filtry je nutné pravidelně měnit, ale bezpečí by mělo být vždy na prvním místě.
Zdroj: Tiskové materiály Hecht, Petr Tichý
Nový komentář
Komentáře
Před rekonstrukcí jsem měla podobný problém s okny, která se neustále rosila, a tak jsem se rozhodla pro nová plastová okna. Pro dokonalé vytápění celého domu jsem si koupila krb, do kterého objednávám kvalitní palivové a krbové dřevo. Má vysokou kvalitu spalování a nevydává mnoho sazí, takže tahle investice se mi vyplatila.
Stejně jako mnoho lidí o kterých se píše v článku, i my plánujeme tento rok pořídit do baráčku nová kamna. Už na nich nějakou tu dobu šetříme a těšíme se na ten pocit, až budeme schopni tak nějak normálně žít. Děti jsou velké tak mohou štípat dříví.
Se přiznám, že mě by to taky nenapadlo. Budeme kupovat akumulační kamna od www.flamen.cz/kategorie-produktu/akumulacni-kamna/ tak se musím manžela zeptat, jestli to nebude problém. Ale tak já věřím, že on na tyhle věci myslí dostatečně dopředu. Je to takový můj šikula, bez kterého bych se sotva obešla. Mám ho za to moc ráda. :-)
Tyjo, tak toto by mě nenapadlo. Je to logické, ale nenapadlo by mě nad tím takto přemýšlet. No každopádně by máme krb napojený na jeden komín a digestoř zase na jiný. Pro digestoř máme jen takový nerezový komín a pro krb zase normální zděný, takže takováto situace, kterou popisujete se u nás doma snad stát nemůže.
Plánujeme s manželem pořídit krbovou vložku, protože v této době člověk opravdu neví co může čekat. Chci se zeptat, vybíral jste někdo krbovou vložku do většího domu a dá se s tím opravdu dobře topit?
To by se mně také líbilo, schoulit se u krbu, ale v paneláku to moc nejde.