Není třeba vysvětlovat, že zplodiny z kamen odcházejí z domu komínem. Ne každý si ovšem uvědomuje, že k hoření kamna nasávají vzduch, a tak vlastně vniká v místnosti s kamny mírný podtlak. Ten je vyrovnáván tím, že je do místnosti nasáván vzduch zpravidla netěsnostmi okolo oken a dveří. To se starými dřevěnými okny v minulosti nebyl problém, ta těsnila velice špatně. Moderní okna ovšem těsní dokonale, a tak do místnosti zvenčí proniká vzduchu jen opravdové minimum. Pokud pouze topíte v kamnech, nemusí to být nikterak závažný problém. Jestliže však ve stejné místnosti zapnete digestoř, která rovněž odsává vzduch, situace se může razantně změnit. Podtlak v místnosti může vzrůst natolik, že se vzduch začne zpět přisávat tam, kde je odpor nejmenší, tedy komínem. Tím vlastně obrátíte tah kamen a do pokoje je nasáván jedovatý oxid uhelnatý. Jak tomu zabránit?

krb-na-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

„Při projektování nového domu je nejlépe s tím již počítat a do stavby zahrnout například kamna nebo krbovou vložku s venkovním nasáváním vzduchu. Ve starších domech však taková úprava vyžaduje poměrně složité stavební úpravy, někdy může být prakticky nemožná. Často je pak doporučováno ve chvíli, kdy topíte v kamnech a zároveň používáte digestoř, pootevřít okna na tzv. mikroklima, aby mohl být do místnosti přisáván vzduch. To je však poměrně nebezpečné řešení, v případě, že zapomenete pootevřít,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Chcete-li používat klasická krbová kamna bez venkovního přisávání v místnosti s digestoří, bezpečné řešení je pouze jedno. Použijte cirkulační digestoř, která vzduch neodsává, ale cirkuluje přes filtry a vrací jej zpět do místnosti. A možná ani nebudete muset pořizovat novou digestoř. Recirkulační režim totiž umožňuje většina moderních digestoří. Zpravidla stačí ve stávající digestoři překlopit klapku, která přesměruje proudění vzduchu a do digestoře osadit uhlíkové filtry. Vzduch je pak nasáván přes pachové filtry a pročištěný se vrací zpět do místnosti. Nevýhodou sice je, že filtry je nutné pravidelně měnit, ale bezpečí by mělo být vždy na prvním místě. 

Zdroj: Tiskové materiály Hecht, Petr Tichý