Brilianty si nekupujeme každý den. Ale když už si ho chceme pořídit, je dobré nechat si vystavit certifikát. Co má takový certifikát obsahovat, k čemu je dobrý, a co nám o briliantu vypoví nám prozradí odbornice na šperky Zuzana Hřivnová

Klenotnictví Altman

Do klenotnictví, kde se prodávají šperky a hodinky v hodnotách desítek až statisíců, nechodím zase tak často. Do svatyně zlata, briliantů, pravých perel a vzácných kovů vstupuji s posvátnou úctou a ostychem. Ale v Klenotnictví Altman mě přijali stejně srdečně a ochotně, jako bych byla zákazník. Posadili mě do křesílka, nabídli čaj a mohli jsme vést debatu na úrovni.

„Jak pozná laik, že si kupuje pravý briliant?“
(Pousmála se shovívavě nad mou lehce neomalenou otázkou. Je jasné, že v renomovaném klenotnictví k něčemu takovému nemůže dojít.)
Ke každému kameni můžete dostat certifikát, který je zárukou, že kámen, který si kupujete, prošel renomovanou laboratoří a je pravý.

Takže certifikát nedostanu automaticky, ale musím si o něj požádat.
Ano, certifikát je na vyžádání. Ne každý klient na něm trvá, ale my mu ho samozřejmě vždycky nabídneme. Většinou na něm ale netrvají, pokud je kámen menší než půl karátu a chtějí ho jako dárek. Certifikát se vyplatí, pokud si šperk kupujete jako investici do budoucna a kámen je větší než jeden karát. Pak je dobré mít mezinárodní certifikát, který vydávají světové renomované laboratoře, třeba v Antverpách.

Klenotnictví Altman

Jaké údaje obsahuje?
Hodnotu kamene určuje brus, velikost, která se udává v karátech, čistota a barva. Ale je to trochu složitější. Laicky řečeno to neznamená, že větší kámen musí být automaticky dražší než menší. Záleží na ostatních faktorech. Barvě, brusu a čistotě. Pokud bych si vybírala kámen já, raději bych si vzala ten větší, i když ne tak kvalitní, protože pouhým okem na něm stejně žádné inkluze (vady) nenajdete.

Už se vám někdy stalo, že přišel „znalec“ a dělal chytrého?
No párkrát se to už stalo, ale my se tomu vždycky (samozřejmě v duchu) smějeme, když někdo pozoruje prstýnek před světlem a říká, že „to“ tam vidí.  Inkluze v kameni pozná jen zkušený gemolog, který umí v kameni číst. A aby to mohl udělat, musí kámen ze šperku vyndat.

Klenoty AltmanZajímavá mě brus. Vidím, že může mít různé tvary.
Výbrusy se mění s dobou, ale briliantový brus má vždy 56 a 1 plošku, a to se nemění. Plošky jsou k sobě v takových poměrech, aby měl kámen co největší lesk.

Podléhají brilianty módě? Co nejvíce žádají čeští klienti?
Český klient je poměrně konzervativní a zůstává věrný klasice. Nejvíc jdou na odbyt šperky s jedním kamenem, hlavně zásnubní prstýnky.

Brilianty se asi nejčastěji zasazují do zlata, ale jsou i v tomto směru nějaké novinky?
Teď jsem na veletrhu v Basileji u našeho dodavatele vybrala kolekci v kombinaci zlato stříbro. Zlato šlo poslední dobou hodně nahoru, takže se obchodníci snaží hledat i levnější alternativy. Už není výjimkou, že se brilianty zasazují i do chirurgické oceli. Ale i to vypadá moc dobře.

Novinkou je keramika, s nepatrným podílem osmnáctikarátového zlata a brilianty.

Tak to mě hodně zajímá, ale o keramických špercích bychom si mohli popovídat třeba příště. Nebo třeba o hodinkách.

foto zdroj: Klenoty Altman

Reklama