Japonská ekonomika stagnuje, lidé neutrácejí za spotřební zboží jako předtím. Ale neváhají otevřít peněženku, aby si koupili trhák jedné kjótské společnosti: pozlacené hovínko jako talisman pro štěstí.

Před čtyřmi lety uvedla firma Ryukodo na trh miniatury o délce 1,2 cm a o váze 1,9 gramů, samozřejmě pozlacené. Miniatur se prodalo 2 miliony exemplářů. Jenže miniatura je miniatura a větší hovínko může znamenat i více štěstí.

Proto se firma pustila do výroby větších exkrementů, pozlacených plátky leštěného zlata. Od neděle 20. dubna si tedy můžete zakoupit hromádku o výšce 7 cm a váze 110 gramů. Tedy, když na účtě najdete 2 000 jenů.

Miniaturu si můžete zakoupit ve formě přívěsku nebo malé hromádky na červeném polštářku, kterou si vystavíte doma.

"V současné době ve světě nenajdete pozitivní zprávu – ekonomika stůně, všude jsou samé skandály a válčí se", komentoval výrobek pan Koji Fujii, 52 let, ředitel firmy. "Každý chce svůj kousek štěstí“, dodal. Miniatura stojí od 200 do 250 jenů (1,5 až 1,9 euro). O její popularitu se zasloužili studenti v Nagasaki, kteří se jí mezi sebou obdarovávali; nebo si ji jednoduše připínali ke svým mobilům jako přívesek.

"Nevidím důvod, proč by se měl někdo naštvat, když jako dárek dostane hovínko. Lidé dávají přednost vtipným a roztomilým výrobkům,“ vysvětluje pan Fujij.

A co vy? Taky byste nosili nebo darovali hovínko jako talisman pro štěstí?

Reklama