Víte, jak vypadá pes s papíry? Čtenářka Mio mi napsala o svém dědečkovi spoustu zajímavých věcí - byl to takový svérázný samorost....


Na dědečka (tátova otce) vzpomínám moc ráda. Když jsem se narodila, bylo mu už k osmdesátce, ale i tak se mnou vyváděl lumpárny (nedbaje trochu upjatých babiččiných připomínek) a taky mi hodně imponovalo, jak si balil cigára, používal takové malé růžové nebo zelené papírky, ubalil a šel natajno ven. Vždy na mě mrkl, a potají se tichým krokem zdejchnul, hlavně aby ho babička neviděla, protože by měla plno řečí (napsala bych keců, ale to by mi vychování nedovolilo). Častokrát mě uplatil žvýkačkou, abych zatím babičku něčím zabavila. Ale ráda jsem se nechala zatáhnout do tohoto komplotu i zcela nezištně.

Taky chodíval hrát karty s chlapama v jejich vesnické pidihospodě. A taky častokrát prohrával, to potom „prodával" okolosedícím svého psa (voříška) a tvrdil, že je s papírama. A měl pravdu... na jakýsi papír napsal: PES - 20 korun... Když ho náhodou přece jen udal, Puňťa se stejně vždy vrátil k němu domů:-))

Po dědovi mi zůstala na památku jedna věc, kterou střežím jako oko v hlavě, a to dopis z roku 1985. Odpovídal v něm na můj první dopis, který jsem mu poslala v 1. třídě a on, zřejmě šetřil papírem, ho jen otočil na druhou stranu, na kterou napsal odpověď: pochválil mě za krásné písmo a popsal, jak se dívali s babičkou na televizi (měli v té jejich chalupě takový přestarý aparát) na tančící a zpívající děvčata a jak on zpíval s nimi a babi ho napomínala, ať nezpívá, že je falešně. Prostě popis jednoho obyčejného dne...

Na dědečka mám taky vzpomínky přímo v kůži vázané. Byl totiž knihvazač a ke knihám měl krásný vztah. Zajímavé je, že i druhý děda byl knihvazač, takže pořád máme oba dědečky na očích alespoň díky jejich práci, která je pečlivě uložena v rodinné knihovně.

Už tu s námi není bohužel ani jeden, ale vzpomenu si často a ráda.
Mio

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Dnešní téma: Prarodiče

Pište mi své historky a příhody s dědečky a babičkami. Zajímá mě...

  • ... kdy vás prarodiče nejvíc vytočili.
  • ... kdy vás prarodiče nevíc rozesmáli.
  • ... kdy vás prarodiče nejvíc dojali.
  • ... nešvary svých prarodičů.

To vše čekám na redakčním e-mailu!

Reklama