Vidíváme ji hlavně na klopách celebrit a politiků nebo televizních moderátorů. Co ale znamená? Je mezinárodním symbolem solidarity, účasti a pochopení a zároveň informovanosti o problematice HIV/AIDS. Připnete-li si tuto stužku, podpoříte miliony lidí po celém světě - HIV pozitivních nebo přímo postižených AIDS. A nejen tyto lidi, ale i jejich okolí. Připojíte se k těm, kteří pochopili, že se nás tento problém týká a nemůžeme být vůči němu slepí a hluší. Tato nemoc je podle některých záležitostí „tam někde“ v Africe, v Asii nebo v “chudších“ zemích.

Ale tato nemoc je i v  České republice. K 30. říjnu letošního roku bylo v Česku registrováno 807 lidí nakažených virem HIV. AIDS mělo 192 lidí. Globální čísla: v celém světě je téměř 40 milionů HIV pozitivních. V roce 2004 zemřely více než tři miliony nemocných AIDS. Počet obětí od roku 1981, kdy byly diagnostikovány první případy AIDS, již přesáhl počet 20 milionů.

Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu www.planovanirodin.cz ve spolupráci s Českou společností AIDS  pořádá pomoc čtvrtým rokem, a to 1. prosince. Jedná se o sbírku Červená stužka, jejíž výtěžek jde  na provozování Domu světla www.aids-pomoc.cz v pražském Karlíně. Dům světla je sociálně-zdravotnické a azylové zařízení pro všechny lidi žijící s infekcí HIV a nemocí AIDS. Je zřízen a otevřen nejen pro tyto osoby, ale i pro jejich přátele, partnery a členy rodin, kteří rovněž musejí řešit nelehké krizové situace. Slouží i široké veřejnosti, zejména v oblasti HIV poradenství, provádění bezplatných a anonymních testů.

 

Proč právě 1. prosinec?

1. prosinec je Světovým dnem boje proti AIDS. Byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací r. 1988. Podnětem byla mezinárodní konference o AIDS, která se toho roku konala v Londýně. Symbolem solidarity se stala už zmiňovaná červená stužka (Red ribbon). Poprvé se objevila při založení organizace Red Gibbon na koncertě pořádaném Freddie Mercurym na velikonoční pondělí 1992 na londýnském stadionu Wembley.

V mnoha českých, moravských a slezských městech dnes potkáme dvojice studentů a dobrovolníků, kteří budou červené stužky prodávat. Zároveň mohou sdělit základní důležitá fakta a předat informační materiály o tomto problému. Snažte se je vyposlechnout a věnovat alespoň symbolický obnos za zakoupení stužky. Právě školy z celé republiky se zapojily do této kampaně a pomáhají při sbírce.

V Praze můžete navštívit informační stánek k této sbírce Červená stužka 1. 12. 2005 od 9 do 17 v horní části Václavského náměstí „pod koněm“.


Červená stužka je také sbírka, na kterou můžete přispět kdykoli.
Číslo konta je 510664650217/0100.
Děkujeme Vám.

 

 
Reklama