Tak to máme za sebou, milé ex-voličky! Bylo to dlouhé a bylo toho dost. Navzdory původním slibům většiny předních politických představitelů byla kampaň útočná, konfrontační a v samém závěru bez nadsázky hysterická.

Nejen hlava státu poměrně zřetelně deklarovala svůj názor na to, KDO do našeho politického prostředí – stylem dobře fungujícího buldozeru – nahrnul tak neotesané, neomalené a ostré praktiky. Ano, jistě. Před premiérem Paroubkem stál téměř nadlidský úkol. 

Vytáhnout preference sociálních  demokratů z propastného dna, na kterém přistáli po strmém a potupném pádu ex-premiéra Grosse, nebylo nic jednoduchého a elegantní chování v rukavičkách by nejspíš kýžený efekt rozklížené straně nepřineslo. A co přinesla Paroubkova „buldozeří“ zarputilost nám, ostatním?

Voliči, kteří si přáli změnu malicherně intrikánské politické scény, ji poměrně jednoznačně deklarovali, ale soustředěný a zavilý boj páně Paroubkův přinesl, sice částečně nahnilé, ale alespoň nějaké ovoce pro ty ostatní, včetně členů ČSSD. Volební výsledky rozhodly o tom, že sečteme-li pohodlná křesla zleva i zprava, máme tady plichtu.

Troufám si říct, že většina z nás už měla celé předvolební kampaně – vyznačující se širokým spektrem hnusu, počínaje obviněními z kontaktů s mafiánským podsvětím a konče třeba obviněním z pedofile - plné zuby. Od některých známých jsem slyšela názor, že ať už výsledky voleb dopadnou jakkoli – tedy kromě možnosti, že by se jakoukoli formou vrátila k moci KSČM – hlavně, že už bude konec té nechutné předvolební bramboračky, do které, více či méně, přihazovali páchnoucí ingredience, téměř všechny velké strany. Míním politické, aby nedošlo k omylu!

V současné chvíli bychom se tedy měly psychicky připravit na fakt, že to, co nám v následujících měsících povolebních tahanic páni politici navaří, bude nejspíš totálně nestravitelná krmě. Ať už vezmeme v potaz jakoukoli varinatu. A rýsuje se jich hned několik. Prezident Klaus pověřil předsedu vítězné strany sestavením vlády. Mirek Topolánek chce jednat hlavně s KDU-ČSL a Stranou zelených s vyloučením jakékoli možnosti spolupráce s komunisty. Taková koalice však nebude mít ve Sněmovně, po nerozhodných volbách, většinu. Předseda Paroubek zase momentálně zaujal vyčkávací stanovisko a - nepříliš přesvědčivě - tvrdí, že pokud se Topolánkovi podaří sestavit vládu, odejde ČSSD do opozice. Někteří politilogové pořád ještě úplně nevyloučili možnost ani velké koalice mezi ODS a ČSSD. 

Povolební rétorika předsedy Paroubka se, oproti té předvolební, nijak nezkultivovala. Spíš naopak. A vzhledem k podávání různých trestních oznámení, možných žalob na regulérnost voleb se tedy můžeme dočkat všeho možného a nic z toho asi nebude příliš ,,košer".  rukavice

Volby jsou minulostí, ale volání většiny rozumných voličů, bohužel, nebylo vyslyšeno. Uklidnění a alespoň částečné zkvalitnění naší politické scény nám asi opravdu nehrozí.

Jak jste spokojeny s výsledky voleb a povolební situací, milé ženy-in?

Astro komentář k článku o volbách:

 

Horoskop uzavření volebních místností ukazuje na obrovskou snahu použít cokoliv z minulosti, co by vedlo k dosažení vytoužených výsledků (naprostá převaha planet ve fixních znameních a výsledných domech). Na počátku hrátek povolebních jsou slova (Ascendent v Blížencích), věci odehrávající se na světle, ale poučení skryté spolu se špínou - určitě ani zdaleka nebyla vylita všechna - zjitřené nervy a touha po změně (pouze Saturn, Jupiter a Černá Luna pod obzorem, k tomu exaktní opozice černá Luna – Uran).

Zmíněná Černá Luna přecházela ten den v horoskopu premiéra přes jeho Venuši a odblokovala skryté emoce v něm, což nám předvedl opravdu ukázkově (zejména když navíc večer vstoupil Mars do Znamení Lva) - „řval“, až se hory zelenaly. Krejčíř se bavil (telefonáty s Paroubkem) a lid čím dál víc koprněl. Topolánek se dostal do velmi harmonického rozpoložení u vědomí nutných předpokladů pro vyjednávání, protože jemu Mars na prvním stupni Lva vytváří trigon na Saturn v Nativitě (a trigon vůči Dračí hlavě horoskopu konce voleb). Ani Václav Klaus si tu nestojí špatně a pro povolební vyjednávání bude velmi důležitou a účinnou osobou (jeho Ascendent je na stupni Dračí hlavy konce voleb a ve stejném porovnání vychází MC na jeho Slunce).

Co vzejde z těchto voleb, poznamená politický vývoj v zemi dlouhodobě (Saturn, jako symbol vážnosti, stojí na „pražském“ 8. stupni Lva).

(Pro vysvětlení astrologických pojmů sáhněte do slovníčku na stránce Horoskopy.)

Ljuba Axmannová

Reklama