Tři dny a tři noci připravoval produkční tým Shakespearovských slavností novou letní scénu na nádvoří Hudební fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí č. 13. Ta se divákům poprvé představila tuto sobotu představením Kupec benátský s Bolkem Polívkou v roli židovského lichváře Shylocka. Inscenace tu bude na programu do 21. července. Pak ji vystřídá komedie Večer tříkrálový a v srpnu se tu odehraje ještě několik představení Bouře. Slavnosti současně probíhají i na tradiční scéně v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

„Kupce benátského jsme pro nový prostor nemuseli nijak zvlášť upravovat, herci si na generálce osvěžili především svoje nástupy a text,“ uvedl režisér představení Roman Polák.  Rozjezd druhé scény si přesto vyžádal perné přípravy. „Celou scénu Kupce s otočnými zrcadly a mělkým bazénkem jsme kvůli lepší viditelnosti postavili na velké dřevěné pódium, kterým jsme úroveň původního jeviště zdvihli skoro o jeden metr,“ uvedl výkonný ředitel slavností Václav Beránek. 

 

Představení se muselo také znovu nasvítit a ozvučit. Zejména akustika je tu totiž úplně jiná než na Pražském hradě, herci v čele s Bolkem Polívkou navíc používají v některých scénách mikroporty. „Velkou výhodou je, že nádvoří paláce je ze všech čtyř stran uzavřeno, takže sem kromě občasného zapípání ptáků z nedaleké zahrady nedoléhají skoro žádné rušivé zvuky,“ pochvaluje si Václav Beránek. Kapacita hlediště je 600 míst, což je zhruba stejně jako na Pražském hradě: místo dvousedadel tu však najdete pohodlná drátěná křesílka.

 

Komfort nového prostoru si pochvalují také herci. Bolek Polívka, který stejně jako Jan Přeučil dorazil na první sobotní představení  s několikahodinovým předstihem, ocenil zejména sprchy v šatnách. Herecké šatny ve starobylých sálech Nejvyššího purkrabství jsou sice rozlehlé a některé mají i malované stropy,  tekoucí voda v nich ale běžná není. „I voda může přispět ke svěžímu pocitu z představení,“ poznamenal Bolek Polívka. Dodejme, že někteří jeho kolegové se v Kupci benátském koupou přímo na jevišti: jako Benátčané to mají předepsáno v rolích.

 

„Diváci se k nám teď dostanou snadněji,“ říká za pořadatele slavností Václav Beránek. “A nejen proto, že nádvoří Lichtenštejnského paláce je jen pár kroků od tramvaje. Díky nové scéně mají slavnosti v Praze na jeden měsíc dvojnásobnou kapacitu, a tak je mnohem snadnější sehnat k nám vstupenky.“

 

Ty se teď vedle sítě Ticketpro a kasy v Nejvyšším purkrabství na Pražském hradě prodávají také v nově otevřené pokladně na Malostranském náměstí č. 13. Pokladna je otevřena každý den, kdy se tu hraje, od 15 do 21hodin. Ceny lístků na jsou tu stejné jako na Hradě - 280, 440 a 650 korun. 

Tisková zpráva


Tak co, milé ženy-in,
už jste viděly některé představení letních shakespearovských slavností?
Na Hradě, nebo se chystáte do Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí?
Reklama