Rádi si hrajete? Určitě znáte i oblíbenou dětskou hračku současnosti – Barbínčina miniaturního koně „Toy Horse“. Ale víte, že jeho předobraz – Americký miniaturní kůň skutečně existuje v živé podobě a v několika exemplářích žije i u nás v Čechách?

Necelé tři desítky těchto krásných „koní na hraní“ chová i jediný chovatel v České republice, sedmasedmdesátiletý pan Antonín Sádlo z Roztok u Prahy.

Americký miniaturní kůň není poník, jak se mnozí domnívají. I když mu v žilách koluje krev shetlandských ponny, vypadá jako zmenšená přesná kopie normálního koně, kterou jeho chovatelé vyšlechtili pro potřeby horníků, k tahání vozíků v nízkých důlních šachtách. Dnes patří minikoníci k „domácím mazlíčkům“.

Chovatel Sádlo byl jedním z prvních, kdo si k nám v devadesátých letech minikoně z Anglie a Kanady dovezl. Menšími koňmi se zabývá už více než padesát let, předtím choval shetlandské poníky, se kterými jezdil po pražské Zoo nebo na Staroměstském náměstí. „Teď je mým největším snem odchovat nejmenšího koně vůbec,“ říká.

Na stáří si pan Sádlo zvolil menší plemeno. „Když se narodí hříbě miniaturního koně, mívá okolo deseti kil. Dají se chovat jako psi. V dospělosti váží asi sto padesáti kilogramů,“ prozradil pyšný chovatel. Získat vzácné plemeno minikoně však vůbec nebylo lehké a už vůbec vhodné chovné jedince.

„Minikoně jsou odolní vůči počasí, dobře snášejí déšť i sníh, vadí jim jen průvan.“ popisuje vlastnosti koní pan Sádlo a podtrhuje jejich další pozitiva: „Jsou všestranní, lze je s úspěchem zapřahat i k tahu.“ Mladí koníci dorůstají své rodiče po půl roce. Plně dospějí až v třetím roce života. Dožívají se 45 let a jsou výkonní až do pozdního věku.

Líbí se vám minikoně pana Sádla? Pořídila byste „Toy Horse“ svému dítěti na hraní? Je jeho další šlechtění bezdůvodným rozmarem?

Reklama