Minulý týden jsme vás informovali o Lyské výstavě koní. Možná jste se nechali inspirovat a na výstavu jste vyrazili, a možná se ve vaší hlavě alespoň na vteřinku zrodila myšlenka, jaké to je vyhoupnout se do sedla. Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu. Jenže mít koně jako koníčka není jen tak…

Investice je nutná

Je to běh na dlouhou trať. Nejlepším startem bude najít si nejbližší jízdárnu, kde vás (nebo vaše děti) ochotně zaučí. Dozvíte se, jak o koně správně pečovat, naučíte se jezdit a mnoho dalších nezbytností. Je třeba počítat s několikatisícovou investicí. Jezdecké boty, rajtky, přilba a chrániče nejsou zrovna nejlevnější. „Začátečníkům postačí jezdecké kalhoty holandského typu. Přestože jsou nejlevnější, pod tisícovku je neseženete. Sama v nich jezdím už léta a jsem s nimi spokojená. Kalhoty na závody stojí pět tisíc a víc,“ vysvětlila mladá žokejka Lenka Machová.

Samotná péče o koně vás přijde mnohem dráž. Budete potřebovat postroj (sedlo, vodítko, ohlávky, otěže, atp.) a pomůcky na čištění. „K ježdění a péči o koně potřebujete ale nástrojů mnohem víc. O tom by se daly popsat stohy papíru. Tohle jsou jen takové nezbytnosti,“ uvádí nás do obrazu žokejka. Kůň není jen o postroji a pomůckách.

„Pokud se časem rozhodnete opustit stěny jízdárny a pořídit si vlastního koně, stává se to často, bude to, alespoň zezačátku, velká investice,“ říká Lenka. Ceny koní jsou velice relativní. Pohybují se od pár tisíc do několik desítek tisíc korun. Rozhoduje věk, plemeno i chov. Koně musíte mít kde ustájit, pokud nemáte domek se zahradou a stájí, jsou to další peníze navíc za nájemní stáj. Veterinární péče, podestýlka, krmivo, ale také případný výcvik od zkušenějšího člověka – nic z toho není zadarmo.

Který se pro vás hodí?

Pro středně velkého koně, který se zrovna nepohybuje po pastvě, je třeba mít po ruce denně 30–50 litrů vody, 6–8 kg sena nebo 30–35 kg trávy, mohou také dostat 1 nebo 2 kg ovsa, otruby, vitaminové a minerální doplňky, chléb, mrkev, jablka. Je dobré mít k dispozici kostku soli.

Pokud vás ani to neodradí, pak už stačí jen vědět, co přesně chcete a zda hledáte koně pro rekreační ježdění, dostihy, sportovní ježdění, pro radost nebo do zápřeže. Při nákupu bývají upřednostňovány klisny a koně narození a odchovaní ve stádě, protože mívají lepší charakter.

„Sháníte-li koně pro rekreační ježdění, nemáte pro něj ale příliš volného času a jako jezdec máte méně zkušeností, hodil by se pro vás například starší (9 až 17 let) valach českého teplokrevníka, zajetý s klidnou povahou. Může mít drobné vady na kráse, které však nemají vliv na jeho využití, seženete ho od dvaceti tisíc. Začínající děti v sedle dobře snese valach nebo klisna velšského poníka, taktéž starší. Ten stojí většinou od dvanácti tisíc,“ uvedl chovatel Marek Svoboda.

Sháníte-li koně pro celou rodinu, račte si vybrat:

Hafling je kůň zlaté barvy s bílou hřívou a ocasem. Je všestranný, učenlivý, nenáročný, temperamentní ale přesto s bezproblémovým charakterem. To z haflingů dělá skvělé rodinné koně, na kterých může bez obav jezdit i dítě. Není příliš vysoký - v kohoutku měří do 150 cm. Využívá se pro westernové disciplíny, rekreaci, zápřež, ale dokáže i zdolávat nižší překážky.

Hucul je další kůň vhodný k dětem. Pro svou nízkou kohoutkovou výšku (do 135 cm) je považován za poníka. Je všestranný, odolný, nenáročný, přátelský a vhodný pro skupinové vyjížďky. Je klidný a oddaný svému pánu, málokdy se postaví na odpor. I přes malý vzrůst disponuje velkou silou a unese bez problémů i dospělého.

Appaloosa je plemeno koní vyšlechtěné v Severní Americe. Je to kůň skutečně všestranný, zvládá skoky, ale i drezúru. Je to vhodné plemeno pro děti, protože tito koně jsou velmi hodní a dobromyslní. Appaloosa je plemeno známé především pro své neobvyklé zabarvení. Někteří koně bývají celí skvrnití, jiní mívají skvrny pouze na některých částech těla, ale každý je originál.

Welšský pony je laskavý, klidný, inteligentní a učenlivý. V kohoutku dosahují výšky do 135 cm. Jsou vhodní do lehkého zápřahu i jako jezdečtí poníci k začínajícím dětem. Jsou všestranní a mají talent na různé sporty, často jsou vidět například na parkurech pro poníky. Poník se vyskytuje ve čtyř barvách - bělouš, hnědák, ryzák, vraník.

Zmíněná plemena se často používají i při hipoterepii. To je vlastně léčba koňmi nebo spíše jízdou na koni. Tato léčebná metoda se osvědčila například při léčbě dětské mozkové obrny, roztroušené sklerózy, degenerativních nervových onemocnění, skoliózy, svalové disbalance, obezity, srdečně-cévních onemocnění. Příznivě působí také na hyperaktivní jedince i ty, kteří trpí poruchami řeči, učení a chování nebo duševními chorobami (neuróza, mánie, deprese či schizofrenie).

Věnujete se jezdectví? Láká vás to?

Reklama