Kůň má jeden velký dar, aniž by o tom věděl. Dokáže léčit lidské tělo i duši najednou.
O koně se musíte naučit starat, nejen krmit, ale i pečovat o jeho tělo. Tím, že se ho dotýkáte, že se k němu musíte přiblížit na dosah, musíte se mu postarat o nohy, vyčistit kopyta…, tím zvyšujete vlastní sebevědomí, důvěru sama v sebe, že dokážete vyjít s tak velkým zvířetem jakým kůň bezpochyby je. Tím vším pečujete také o svou duši.
Kůň vám nabízí i komunikaci. A to komunikaci verbální, když reaguje na tón a výšku vašeho hlasu a komunikaci nonverbální. Jde o to, jestli to tak mohu nazvat, napojení. Vnitřní vnímání jeden druhého.
Jak může kůň pečovat o naše tělo?
Můžete jezdit se sedlem či bez sedla, jisti si můžete v obou případech být, že cvičíte celé tělo najednou.
Pohyb koňského hřbetu je trojrozměrný. Jeho pohyb se totiž v celé šíři přenáší na jezdce, a ten musí do jízdy zapojit celé tělo, tedy mysl i svaly! Musí se na koni udržet, řídit jej a zároveň se věnovat okolí, aby byl schopen předvídat situaci.
Naučit se jezdit na koni vyžaduje vytrvalost, trpělivost – hlavně sám ze sebou - a vůli. Jde o to chtít. (Jako ostatně ve všem co děláte).
Arabské přísloví říká říká: Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Mohu vám to potvrdit z vlastní zkušenosti, je tomu tak.
Pokud koně poznáte, naučíte se mu rozumět, vyhovět mu, pečovat o něj - udělá on to samé pro vás. Zažijete nádherné i krušné chvíle, ale o tom je život, ne?
K čemu se používá kůň v rehabilitaci?
K nácviku svalové koordinace, rovnováhy a v neposlední řadě, jak jsem již psala výše, k získání a posílení sebedůvěry, což se využívá v terapii duševně nemocných.
Při hippoterapii se využívá i tepla koňského hřbetu, které uvolňuje svalové spazmy.
Hippoterapii by měl doporučit lékař.
Nejčastěji se hippoterapie užívá k léčbě těchto diagnóz: dětská mozková obrna (DMO), roztroušená skleróza mozkomíšní (RS), vadné držení těla u dětí (VDT), skolióza, po úrazech páteře.
Pokud budete mít o dovolené příležitost vsednout na koňský hřbet, zkuste to, alespoň jednou v životě.
Příště náš seriál ukončíme povídáním a přílohou o malé přenosné tělocvičně.
Diplomovaný fyzioterapeut RHB
Nový komentář
Komentáře
Koně jsou v tomhle kouzelní a hipoterapie se podle mě hodně opomíná. A to přesto, že jsou pro ní prokazatelné výsledky. Viděla jsem v jednom terapeutickém centru, jak se změnila nálada postiženého dítěte, když se jenom chytlo uzdečky od koně. Samozřejmě výcvik těch koní je drahý, ale už jsou na to dneska taky specializovaná střediska. ;-)
Kecka: za optání nic nedáš... tady u nás když jsem se poptávala, tak říkali že mají limitní váhu pro jezdce 120 kg.....
Kůň se matičce přírodě povedl, to se musí nechat.
Holky, já jsem ty koně v Camargue viděla, to byla nádhera... náš malej koně miluje, vůbec se jich nebojí, na poníkovi sedí, jak kdyby se tam narodil, žádná křeč,je uvolněnej.. nedávno křičel štěstím, když do něj koník šťouchl čumákem a chtěl pohladit..