Jak může kůň léčit?
Kůň má jeden velký dar, aniž by o tom věděl. Dokáže léčit lidské tělo i duši najednou.
O koně se musíte naučit starat, nejen krmit, ale i pečovat o jeho tělo. Tím, že se ho dotýkáte, že se k němu musíte přiblížit na dosah, musíte se mu postarat o nohy, vyčistit kopyta…, tím zvyšujete vlastní sebevědomí, důvěru sama v sebe, že dokážete vyjít s tak velkým zvířetem jakým kůň bezpochyby je. Tím vším pečujete také o svou duši.

Kůň vám nabízí i komunikaci. A to komunikaci  verbální, když reaguje na tón a výšku vašeho hlasu a komunikaci nonverbální. Jde o to, jestli to tak mohu nazvat, napojení. Vnitřní vnímání jeden druhého.

Jak může kůň pečovat o naše tělo?
Můžete jezdit se sedlem či bez sedla, jisti si můžete v obou případech být, že cvičíte celé tělo najednou.
Pohyb koňského hřbetu je trojrozměrný. Jeho pohyb se totiž v celé šíři přenáší na jezdce, a ten musí do jízdy zapojit celé tělo, tedy mysl i svaly! Musí se na koni udržet, řídit jej a zároveň se věnovat okolí, aby byl schopen předvídat situaci.
Naučit se jezdit na koni vyžaduje vytrvalost, trpělivost – hlavně sám ze sebou - a vůli. Jde o to chtít. (Jako ostatně ve všem co děláte).

Arabské přísloví říká říká: Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Mohu vám to potvrdit z vlastní zkušenosti, je tomu tak.
Pokud koně poznáte, naučíte se mu rozumět, vyhovět mu, pečovat o něj - udělá on to samé pro vás. Zažijete nádherné i krušné chvíle, ale o tom je život, ne?

K čemu se používá kůň v rehabilitaci?
K nácviku svalové koordinace, rovnováhy a v neposlední řadě, jak jsem již psala výše, k získání a posílení sebedůvěry, což se využívá v terapii duševně nemocných.
Při hippoterapii se využívá i tepla koňského hřbetu, které uvolňuje svalové spazmy.
Při hippoterapii se jezdí většinou bez sedla, s madly a dekou.

Hippoterapii by měl doporučit lékař.

Nejčastěji se hippoterapie užívá k léčbě těchto diagnóz: dětská mozková obrna (DMO), roztroušená skleróza mozkomíšní (RS), vadné držení těla u dětí (VDT), skolióza, po úrazech páteře.

Pokud budete mít o dovolené příležitost vsednout na koňský hřbet, zkuste to, alespoň jednou v životě.

Příště náš seriál ukončíme povídáním a přílohou o malé přenosné tělocvičně.

Diplomovaný fyzioterapeut RHB