othello

Roli Jaga nyní piluje Radek Holub v Divadle Na Jezerce, které začíná zkoušet vrcholnou tragédii Williama Shakespeara Othello. Na titulní úlohu žárlivého Maura se připravuje Martin Sitta, jeho ženu Desdemonu ztvární Tereza Němcová. Režie dramatu nejen o lásce a žárlivosti se ujal Jan Hrušínský. Premiéru bude mít Othello 6. dubna. Tato rodinná tragédie přichází na jeviště Na Jezerce poté, co se tu setkala s velkým úspěchem Shakespearova komedie Večer tříkrálový.    

Shakespeare byl chytrý. Věděl, že i jeho tragédie musí diváky především bavit. Proto jsou dodnes tak výjimečné a proto je nyní na Jezerce uvádíme i my. Othello je strhující drama s poutavým dějem, a tak doufám, že jej diváci přijmou stejně dobře jako dříve například Petrolejové lampy,“ říká ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Poprvé viděl podle svých slov Othella v Národním divadle, když hrál Jaga jeho otec Rudolf Hrušínský. „Zvláštností této hry je dramaticky účinný a přitom mimořádně jednoduchý děj. Naše představení nebude dlouhé. Jsem přesvědčen, že zahuštěností textu získá děj na dynamičnosti,“ dodává.

Martin Sitta si už dříve v této tragédii zahrál na Letních shakespearovských slavnostech v roli jednoho z vojáků a absolvoval tak na Pražském hradě mnoho šermířských soubojů. Tentokrát ztělesní hlavní roli. „Othello je velká postava podobně jako třeba Hamlet či Richard III. Snad každý ví, jak příběh dopadne. Ale na to, jaký vlastně Othello je, si musí přijít herec sám,“ říká. 

„Každá role v Shakespearovi skrývá své tajemství,“ potvrzuje jeho slova Radek Holub. „Také v Jagově duši je mnoho zákrut, v nichž se musím umět vyznat. Na Othella se nesmírně těším. Pro herce je účinkování ve Shakespearově hře svátkem, něčím, co se mu podaří jen několikrát za kariéru,“ dodává Holub, jenž exceluje Na Jezerce také ve Večeru tříkrálovém v roli Malvolia.

othelloOthello patří od svého prvního uvedení v roce 1604 k nejpopulárnějším Shakespearovým hrám.  Pohled na bílou krásku Desdemonu v objetí tmavého Maura poskytuje již po staletí divákům eroticky vzrušující divadelní podívanou. Děj se odehrává v Benátkách a na Kypru ve druhé polovině 16. století. Othello, vojevůdce ve službách Benátské republiky, se tajně ožení s Desdemonou, dcerou senátora Brabantia. Vede pak loďstvo do války s Turky, zatímco jeho praporečník Jago, vychytralý a zrádný manipulátor, rozehrává své důmyslné intriky. Našeptává Othellovi, že jej Desdemona podvádí s jeho zástupcem Cassiem.  Mimořádnou důležitost ve hře má přesvědčovací moc slova. Othello si získá lásku Desdemony silou svého slova a Jago Othellovu lásku promění v žárlivost opět silou slova. Dramatická zápletka tak graduje konfliktem.

V dramatu Othello dále hrají Zdeněk Hruška, Václav Jílek, Zdeněk Maryška, Miluše Šplechtová, Veronika Jeníková, Kristýna Hrušínská a František Staněk. Scénu vytvořil Ivo Žídek, kostýmy Vladislava Sittová, hudbu Jan Kučera a pohybová spolupráce je dílem Jany Hanušové.   

Premiéra v Divadle Na Jezerce 6. dubna 2011

Reklama