642302ce75469seznam.jpg
Foto: Shutterstock / Vrtbovská zahrada v Praze

Ve dnech 10. a 11. června můžete navštívit až 200 zahrad po Česku, přičemž některé jsou přes rok nepřístupné. Víkend otevřených zahrad se poprvé konal v roce 2010, kdy byly otevřeny pouze tři zahrady, ale zájem veřejnosti rostl a dvoudenní akce se ukázala jako úspěšná, nyní se můžeme těšit z účasti více než 200 zahrad z celé republiky.

Cílem akce je zvýšit povědomí a zájem lidí o zahradní architekturu a veřejná prostranství. Již tradičně bude součástí otevřených zahrad i zahrada Strakovy akademie, Trojského zámku, Palácové zahrady pod Pražským hradem nebo Kláštěrní zahrada Benediktinského opatství. Řada zahrad a parků bude tento víkend pořádat doprovodné akce, prohlídky, koncerty, divadelní představení nebo dětské aktivity. Seznam všech zapojených zahrad si můžete prohlédnout zde.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Cílem události bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, po několika ročnících uspořádaných v Británii, se pomalu začal šířit i do dalších měst a stal se postupně tradičním po celé Evropě. 

Co se týká vstupného, některé zahrady budete moci navštívit zcela zdarma, jinde za klasické vstupné, není to ale tak, že by vstupy do všech zahrad byly zadarmo.

Zdroj: praguemorning, vikendotevrenychzahrad

Reklama