624ec4efd3d2apris.jpg
Foto: Shutterstock

Vězení a peníze
Pokud nastupujete do výkonu trestu, je logické, že nemůžete ve věznici disponovat hotovostí. Máme ovšem možnost mít k dispozici peníze na účtu věznice. K čemu je to dobré? Jednak na nákup hygienických potřeba jednak mají odsouzení jednou za čas nárok nakoupit si ve vězeňské kantýně.

Peníze můžete na účet zařízení převést jak před nástupem do výkonu trestu či během trestu, kdy vám finanční injekci poskytnou vaši blízcí na svobodě. Pokud nemají internetové bankovnictví, samozřejmě existuje možnost zaslat peníze pomocí složenky. Pokud odsouzený nepracuje, kromě nákupů se z této částky přednostně strhávají povinné srážky jako výživné, exekuce, a především náklady na výkon trestu.

Co se práce v nápravném zařízení týče, je zpravidla velmi žádaná. Přestavuje nejen možnost, jak si přivydělat a zlepšit tak svou úroveň života ve vězení, ale především poskytuje možnost smysluplně trávit čas, který je vám za mřížemi vyměřený.

Vězni mohou pracovat ve čtyřech platových třídách, ovšem naprostá většina z nich pracuje ve v první třídě, kde jim je připsán plat kolem 5 500 hrubého. V nejvyšší třídě pak mohou pracovat odsouzení s minimálně magisterským vzděláním, pokud vykonávají profesi, pro kterou je tento stupeň akademického vzdělání potřebný. To si pak přijdou až na 13 tisíc korun.

Platidlo nejvyšší
Movitost jednotlivých odsouzených se ovšem primárně neodvíjí od jejich výše konta. Za nejvyšší platidlo se tu považuje především tabák. Spoustu vězňů je na nikotinu závislých, a proto mají cigarety vysokou hodnotu. Mnoho lidí, kteří si nepodmíněným výkonem trestu prošli potvrdilo, že se vyplatí si již před nástupem opatřit zásoby tohoto kontrabandu, a to i v případě, že nekouříte. Za cigarety v base směníte cokoliv, poštovní známky, ovoce. Takové kšeftování je sice zakázáno, ale obecně platí, že pokud nesháníte nic nelegálního jako jsou drogy nebo mobilní telefony, neřeší se to tolik přísně.

Čtěte také: Nejen Kajínek to dokázal. Slavné útěky z vězení za pomoci bomby z tabáku, hřebenu či kouzelného triku

Podobně jako s tabákem to funguje i s kávou, kterou je třeba si kupovat ve vězeňské kantýně. Navíc je veřejným tajemstvím, že s odsouzenými často spolupracuje i vězeňská kuchyně (kde mohou pracovat i odsouzení). Za tabák či cigarety je tak možné smluvit jídlo navíc. Podobně to funguje i u chodbařů, což jsou vězni, kteří na uzavřených odděleních vydávají stravu a zalívají vodu. Chodbař může být taky jediný, kdo Vám zprostředkuje nějaký kontakt. Většinou ale při komunikaci s ním vedle něj stojí dozorce. Za krabičku cigaret či kávu tak od chodbaře často můžete dostat lepší povlečení či něco navíc.

Vězení a alkohol
Nikotin ovšem není jediná závislost, se kterou se tu můžete setkat. Vedle drog je to samozřejmě v česku velmi rozšířená a poměrně tolerovaná závislost na alkoholu. V českých věznicích pochopitelně platí prohibice a požívání alkoholu je přísně zakázáno. Ovšem i s tím si odsouzení umí poradit. Populární je například magorák. Jedná se o velice silný černý čaj, zpravidla se použijí desítky sáčků na jednu PET lahev. Pro větší efekt se přidává na louhování tabák, případně analgetika, pokud se vězni podaří nějaká sehnat. Po požití má podobné účinky jako alkohol, a to také díky velmi vysokému obsahu kofeinu. Může ale také působit žaludeční obtíže či silné bolesti hlavy. Naprosto nevhodný je pro jedince trpící vysokým tlakem.

Druhou stálicí na poli vězeňského alkoholu je kvaska. Vyrábí se rovněž do PET lahví a k její výrobě je potřeba chleba, ovoce – nejlépe citrusy, teplá voda a cukr.
Recept má mnoho variací a liší se věznici od věznice, zejména s ohledem na dostupnost surovin pro výrobu a v tom právě spočívá největší náročnost přípravy tohoto vězeňského drinku.

624ec50049b36kva.jpg
Foto: Shutterstock

Recept na přípravu nápoje

  • Chléb necháme v míse s teplou vodou máčet tak 10 minut (vodu lze použít například z radiátoru, mísu můžeme nahradit sáčkem), každý krajíček zmáčkneme, aby voda dostala hnědý odstín.
  • Cukr nasypeme do plastových PET lahví, zalijeme litrem teplé vody a důkladně protřepeme, aby se cukr úplně rozpustil.
  • Chlebovou směs propasírujeme přes tričko do PET lahví, přidáme pomerančovou šťávu a znovu protřepeme.
  • Dobře uzavřené dáme na teplé místo, třeba k radiátoru nebo do kýblu s teplou vodou omotaného polštáři nebo ručníky (při používání teplé vody musíme vodu každých 5-6 hodin vyměnit, aby byly láhve stále v teple.
  • Třikrát denně musíme láhve otevřít, aby se dostal ven tvořící se kysličník uhličitý, pokud zapomeneme, dojde k explozi.
  • Pět dnů čekáme a drink pečlivě hlídáme nejen před dozorci, ale i spoluvězni.

Vězení a Vánoce
Jak zaměstnanci, tak odsouzení se shodují, že nejtěžším obdobím ve vězení jsou vánoční svátky. Především pro jedince, kteří mají doma rodinu a také pro ty, kteří tu Vánoce slaví poprvé. Dozorci a zaměstnanci věznice se zpravidla snaží toto období odsouzeným co nejvíce usnadnit. Většinou se zdobí i stromeček, připraví se besídka nebo jiné pásmo s programem. Především v ženské věznici si vězeňkyně snaží ukrátit si tento čas přípravou cukroví. Vzhledem k tomu, že nemají možnost mít u sebe jiné potraviny než trvanlivé, sestává se především z piškotů, čokolády, marmelády, ovoce či hmoty vyrobené ze sušeného pudingu.
Na Štědrý den bývá i tradiční vánoční menu v podobně řízku a bramborového salátu a vánočky jako dezert. Navíc mají odsouzení možnost o Vánocích přijmout tříhodinovou návštěvu svých blízkých a také se mohou zúčastnit bohoslužby.

Čtěte také: 

Zdroj: Autorka článku - obsah studia Sociální patologie a prevence, observační praxe - Vazební věznice Hradec Králové, O baseAlkohol drinkMagorák

Reklama