Milé dámy, ruku na srdce... dokáže některá z vás s určitostí říct, jaký typ žen se mužům líbí nejvíce? Myslím, že nedokáže, neboť ani oni sami v tom nemají příliš jasno. Co žena, to originál. I když... jeden „originál“ nad těmi ostatními přece jen maličko přečnívá - Marilyn Monroe.

Čím si vysvětlit její stálou popularitu a obdiv i dnes, téměř padesát let po její smrti? A proč právě ona? Spisovatel Anthony Summers se snaží ve své knize Bohyně - Tajné životy Marilyn Monroe mimo jiné odpovědět i na tuto otázku: „Byla ve správný čas na správném místě. Byla na tu dobu poměrně odvážná. Byla jedinečná.“

Marylin Monroe

Marylin Monroe

fotografie MM z jejích počátků


Marylin Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, se narodila 1. června 1926 v Los Angeles. Proslavila se zejména legendární sérií kalendářových aktů, které nafotila v roce 1945. Rok na to již podepisovala první smlouvu se studiem 20th Century Fox a byla přejmenována na Marilyn Monroe. Filmaři pak těžili především z jejích tělesných vnad. Stala se novým americkým sex-symbolem. Proti své vůli však byla navždy zaškatulkována do rolí prostoduchých plavovlásek. Tu nejpřesvědčivější zahrála v komedii Někdo to rád horké (1959). Marylin Monroe byla třikrát vdaná. Po celý svůj život však poutala pozornost neuspořádaným životem, profesionálními problémy a milostnými avantýrami. Zemřela ve svém domě v Brentwoodu (Los Angeles) v noci ze 4. na 5. srpna 1962 za okolností, které nebyly dodnes zcela objasněny.

Marylin Monroe

 

Padesátá léta ženám v oblasti módy moc nepřála. Ani v Americe ani v Evropě. Jen málo mužů se ohlédlo za šedivým kostýmem či nevzhledným drdolem. K uvolnění a vyzdvihnutí ženské krásy dochází až v letech šedesátých. Ale to už Marylin Monroe umírá. Ona dokázala být nepřehlédnutelná už v předchozích desetiletích.

Marylin Monroe

Marylin Monroe

Současní filmaři se snaží ve svých snímcích různě napodobovat obdobu slavné scény zvedajících se bílých šatů nad ventilační šachtou, kdy se je Marylin snaží jakoby cudně stahovat dolů. Současné herečky a la Marilyn Monroe se snaží tuto scénu ztvárnit také. Marně. Možná jsou lepšími herečkami, ale chybí jim onen pověstný sex appeal. Navíc nemají ani tak božské nohy a poprsí.

 

Marylin Monroe

Prsa, zadek, nohy, oči. To jsou hlavní priority, kterých si muž na ženě všímá nejvíc. To všechno bylo na Marylin Monroe dokonalé. Byla ženou plných tvarů. Ale nijak přehnaných, byla prostě tak akorát. Na svou dobu byla odvážná, dokázala svých předností využít. Její pevné boky, kulatý zadeček a velká „pravá“ ňadra dodnes zvedají muže ze židlí.

Autorka knihy Christa Maerkerová, mimo jiné také velká filmová kritička, se ve své knize Marylin Monroe & Arthur Miller, vyjádřila o postavě Marylin Monroe takto: „Měla to nejkrásnější americké tělo. Tím definitivně nastavila pro všechny ostatní, rádoby Bohyně, laťku pěkně vysoko.“

Marylin Monroe

Marylin Monroe

Nejkrásnější americké tělo zaujalo i u nás - v Čechách. A zaujímá dodnes. Proč tomu tak je? Oslovili jsme několik mužů různých věkových kategorií, aby nám na tuto, ale i na otázku týkající se všobecné ženské krásy, stručně odpověděli.

Jaký typ žen se vám líbí?
A co taková Marylin Monroe?

Jakub (22 let)
Musí mít hlavně dlouhé vlasy a velké ko.. (smích)
Marylin Monroe?? Hm, to už asi ne.

Pavel I. (37 let)
Dlouhovlasá blondýna s dlouhýma nohama.
Nebyl bych proti. (smích)

Pavel II. (40 let)
Mně se líbí zrzky, to jsou prý největší vášnivky.
Určitě taky pěkná vášnivka.

Honza (53 let)
Aby bylo hlavně za co chytit. Mám rád ženské krev a mlíko.
Rozhodně vypadala líp než všechny ty dnešní chrastítka.

Marek (37 let)
Hlavně musí být přirozená. Je jedno, jestli je tmavovláska, nebo blondýna.
Připadala mi moc umělá. Ale jo, jinak kočka.

Roman (47 let)
Vysoká, štíhlá, černovláska.
Určitě sexbomba, ale můj typ to není.

Jirka (48 let)
Všechny! (smích)
Tu bych bral jako první.

Ondra (28 let)
Sportovní typ, nejlépe blondýna.
Ta je dobrá. Viděl jsem ji v nějakém filmu.

Igor (55 let)
Blondýny. Ale žena je tmavovláska. (smích)
Tak to byl kus!

Pak si vyberte. Všem se líbí všechny. Ale Marylin Monroe v naší anketě rozhodně nedopadla špatně. Otázkou zůstává, zda by představovala sex-symbol a kult věčné krásy, i pokud by se dožila stáří.

Marylin Monroe

Napište nám i vy svůj názor na krásu Marylin Monroe

Zdroj a použité citace z knih:

Anthony Summers, Bohyně - Tajné životy Marilyn Monroe, BB art, 2009
Christa Maerkerová, Marylin Monroe & Arthur Miller, Albatros, 2008

Reklama