SLAVNOSTI CHŘESTU S HVĚZDAMI POŘADŮ TV PRIMA „JSTE TO, CO JÍTE“ A „NA NOŽE“

chřestNa střeše obchodního centra Galerie Harfa se v sobotu 28. května od 11 do 14 hodin uskuteční výjimečná kulinářská show, věnovaná znovuobjevené delikatese - chřestu. Specialista na výživu Petr Havlíček, známý z pořadu „Jste to, co jíte“ a vítěz kulinářské reality show se Zdeňkem Pohlreichem „Na nože“ Robert Zatloukal zde připraví dobroty z chřestu a z dalších farmářských surovin.

„Slavnosti chřestu navazují na oblíbené farmářské trhy, které mohou lidé navštívit i na střeše našeho obchodního centra. Věříme, že díky kulinářské show pomůžeme s osvětou této v minulosti neprávem zapomenuté plodiny, která je nejenom zdravá, ale především chutná. Petr Havlíček i Robert Zatloukal návštěvníky akce jistě přesvědčí, že vařit chřest není žádná věda a zpestřit si jím jídelníček může úplně každý,“ uvedla Silvie Soukalová, marketingová manažerka Galerie Harfa.

Historie pěstování a konzumování chřestu sahá až do starého Říma, v Evropě se začal šířit kolem roku 1470 a to především ve Francii. V dalších letech se chřest dostával do dalších evropských zemí, do rakouské monarchie mu to ale trvalo déle, přibližně do 18. století. Nejslavnější chřestové plantáže v rakousko-uherské monarchii a poté i v celé Evropě byly v Ivančicích na jižní Moravě, kde fungovaly až do převzetí moci komunistickým režimem v polovině minulého století. Nová vládnoucí garnitura ale chřest považovala za buržoazní pochutinu a jeho pěstování zrušila. Naštěstí se nyní u nás chřestu opět blýská na lepší časy a důkazem je jeho stále větší obliba u spotřebitelů.

chřestChřest je zdraví velmi prospěšná zelenina. Obsahuje velké množství vody, bílkovin, vlákniny, vitamínů B a C, minerálních látek a řadu dalších látek, které pomáhají tělo udržovat v dobré formě. Chřest má velmi málo kalorií - ve 100 g je to pouhých 22 kcal/94 kJ.

www.galerieharfa.cz

 

Reklama