Hořčičné semínko patří k základním ingrediencím indického karí. Ale nemusíme ani do Indie, ani si dávat karí. V jakékoliv pozměněné úpravě si ho můžete dopřát také u nás, v české kuchyni.

hořčiceHořčičné semínko je koření známé po celém světě už od pradávna. Semínka se získávají z jednoleté rostliny, která dorůstá výšky 0,6 m. Má žluté květy, které tvoří semeníky, z nichž každý má asi 6 semen. Semeno hořčice je kulaté, žluté a má štiplavou chuť. Toto koření pochází původem ze Středomoří, v současnosti se pěstuje po celé Evropě, tedy i v České republice.

Černá, hnědá, bílá…

Rozlišujeme tři druhy hořčičného semínka: bílé, hnědé a černé. Všechna tato semínka mají rozsáhlé využití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství.
Jedním z nejhlavnějších využití je samozřejmě výroba mnoha druhů hořčice z mletých semen.
Hojně se ale využívají také celá semena. Nejčastěji při konzervaci zeleniny: zelí, červené řepy, rajčat, okurek, hub, ale také třeba při konzervaci ryb. Hořčičné semínko lze použít i při přípravě základů pokrmů na oleji, například pod těstoviny.

Vyženeme revma z těla

Hořčičné semínko má blahodárné účinky na lidský organismus i v lidovém léčitelství. Doporučuje se užívat při špatné funkci střev nebo nízké tvorbě žluči. Recept našich babiček, placka z rozemleté hořčice a mouky, která se přikládá na revmatická místa a tiší bolesti, se v řadě domácností používá dodnes.

hořčice

Pozor na nadměrné množství

Černé hořčičné semínko se dobře hodí k léčení některých kožních chorob, stejně jako i listy hořčice, které používají zejména v Indii. Vaří je jako náš špenát. Známý je také olej z hořčičných semínek, který lehce stimuluje oblasti orgánů, kde dochází k plynatosti. Stačí si ho rovnoměrně rozetřít na postižená místa. Olej se dá použít i k zevnímu použití, je lehce stravitelný a silně aromatický. V nadměrném množství však prý může způsobit mužskou impotenci.
Kdoví, jestli to platí i po častém požití velkého množství různých druhů hořčic. :)

Semínko, semínko, čaruj

Podle lidových pověr, žena, které se na stole znenadání rozsypou hořčičná semínka, tak má rychle vyslovit zaklínadlo: „Semínko, semínko, čaruj“ a přát si nějaké přání. Nejenže se ji do roka splní, ale ještě se z ní do roka stane i skvělá kuchařka a hospodyňka.

Přáním dnešních hospodyněk je spíše to, aby se jim z kelímku znenadání nevylila samotná hořčice. Co dá za práci ji uklidit, není třeba připomínat.

hořčice

Použitý zdroj: použitý zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990 a www.korenikralu.cz

Přečtěte si také:

Reklama