sladke-original.jpgFoto: Shutterstock

Kůže je největším orgánem těla. Funguje jako přirozená ochranná bariéra mezi organismem a vnějším prostředím, proto je důležité dobře se o ni starat. Správnou péčí o pleť lze eliminovat její zbytečné poškození a udržet si celkově dobré zdraví a svěží vzhled. Samozřejmě existuje řada faktorů, které v této souvislosti hrají roli: geny, věk, životní styl a životní události, hormony i prostředí, to vše přispívá ke kožním defektům, jako jsou vrásky, stařecké skvrny, ochablá a/nebo suchá kůže, akné, případně prasklé cévky a kruhy pod očima.

Existuje také úzká spojitost mezi stravou a stavem pokožky; na co byste v této souvislosti měli raději zapomenout?

Potraviny s vysokým glykemickým indexem

Glykemický index (GI) je hodnota seřazená na stupnici 0–100, používaná k měření toho, jak moc konkrétní potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Potraviny s nízkým GI (55 a nižším) ovlivňují hladinu cukru v krvi méně než potraviny se středním (56-69) a vysokým GI (70 a více).

Potraviny s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a cukru se tráví rychleji a mívají vysoký GI; naopak potraviny s vyšším obsahem bílkovin, zdraví prospěšných tuků a vlákniny mívají nižší či nízký GI, budete je trávit déle a pocit sytosti si udržíte několik hodin. Mezi potraviny s vysokým GI, tedy ty, které celkovému zdraví a stavu pokožky neprosívají, patří například:

  • bílý chléb a pšeničné výrobky
  • sladké pečivo
  • brambory, hranolky
  • kukuřičné lupínky
  • chipsy

Potraviny s vysokým GI mohou kromě aknózní a zánětlivé pleti vyvolávat předčasné stárnutí tkání. Příčinou je proces nazývaný glykace, kdy se molekuly cukru připojí ke kolagenu v kůži, což v konečném důsledku vede ke ztrátě elasticity a vzniku jemných a později hlubokých předčasných vrásek.

Vysoce průmyslově zpracované maso, uzeniny

Průmyslově zpracované masné výrobky, jakým jsou například párky a suché salámy, obsahují vysoké hladiny dusičnanů a sodíku, které jsou pro kůži velmi škodlivé. Dusičnany způsobují na pokožce zánětlivá ložiska a vrásky, zatímco nerovnováha sodíku (obvykle způsobená nepřiměřenou konzumací soli) zase vede k předčasnému stárnutí, vysušené a nepružné pokožce. Kůže vypadá starší, ochablá a bez života.

62d55a378cf03obrazek.pngFoto: Shutterstock

Mléčné výrobky

Poslední dobou roste počet výzkumů, které dokazují úzkou spojitost mezi stravou a některými kožními onemocněními, jako jsou akné a lupénka. Řada studií potvrzuje, že kravské mléko a výrobky z něj zvyšují hladinu inzulínu, což následně vede k navýšení množství cirkulujícího kortizolu, který se váže na mazové žlázy. U některých jedinců tak může mléko i výrazně přispět k nepřiměřené produkci kožního mazu a v konečném důsledku vzniku a podpoře akné. Rostlinná mléka a další rostlinné náhražky jsou v souvislosti se zdravím pokožky šetrnější.

Foto: Shutterstock

Syrovátkový protein

Bylo prokázáno, že syrovátkový protein značně přispívá ke vzniku a zhoršení akné. Syrovátkové proteinové koktejly zvyšují produkci androgenů, mužských pohlavních hormonů. To vede k budování čisté svalové hmoty, ale také k zajištění dokonalého prostředí pro nejrůznější kožní vyrážky a akné.

Alkohol

Alkohol je diuretikum, což znamená, že odvádí tekutiny z těla a může způsobit dehydrataci. To pokožku přirozeně vysušuje a urychluje také proces stárnutí, vznik předčasných vrásek a ochabnutí rysů. Většina odborníků se shoduje, že umírněná konzumace alkoholu u zdravých dospělých jedinců je obecně v pořádku, přičemž jeho vliv na lidský organismus je rozdílný. „Povolené“ množství jsou 1-3 jednotky alkoholu denně pro ženy a 2-4 jednotky alkoholu pro muže (1 jednotka je cca 100 ml vína, 250 ml piva nebo 25 ml lihoviny).

Sója

Fytoestrogeny jsou chemické látky rostlinného původu, které se nacházejí v široké škále potravin. Vysoké množství fytoestrogenů je také v sóje a výrobcích z ní (tofu, sójový nápoj nebo sójový protein). Ačkoli některé výzkumy potvrdily, že fytoestrogeny mohou snížit riziko rozvoje osteoporózy, srdečních onemocnění, rakoviny prsu nebo symptomů menopauzy, existuje také rostoucí obava, že tyto přínosy jsou přeceňovány. Novější výzkumy naznačují, že fytoestrogeny narušují endokrinní systém a hormonální rovnováhu v těle, což může vést k řadě obtíží, pokožku nevyjímaje. Bylo také prokázáno, že sója může přispět k zánětům a bránit vstřebávání životně důležitých vitamínů a minerálů, což může přispívat i ke vzniku akné a k dalším kožním problémům.

Čtěte také:

Zdroj: medikaur.commedicinenet.com, eatthis.com

Reklama