Máte v kuchyni hodiny? Zbytečná otázka, že?

Naše babičky a prababičky mívaly na stěnách pendlovky nebo i kukačky. Ale s dobou se měnily i hodiny. V 50. letech bývaly většinou obdélníkové, s lesklým lakem v barvě slonové kosti a okénkem na kyvadélko. Následující desetiletí znamenalo pro kuchyni a její doplňky ohňostroj barev a nastoupily plasty. Měly někdy extravagantní tvary a už jsme nenašly hodiny jen na stěně, ale přibyly i budíky. Léta sedmdesátá a osmdesátá přinesla hodiny plastové s velkým ciferníkem a minutovou ručičkou, ale také neskutečné kýče. Vzpomínáte na berušky, žabičky, obří pánské hodinky se „zlatým“ páskem?‘

A dnes? Máme obrovské možnosti. Řiďme se nejen hodinami, ale především stylem kuchyně.

 

 

 

 


Klasické interiéry

Velké kuchyně zařízené nábytkem z masivního dřeva nebo jídelny s velkým stolem a dubovým příborníkem přímo vyžadují vysoce elegantní oválné nebo kulaté hodiny z olivového dřeva s římskými číslicemi. Případně do jídelny umístíme zasklené dřevěné hodiny s mosazným kyvadlem. Ty menší bývají nástěnné, jejich skoro obří verze je stojací a často více než půldruhého metru vysoká.


„Techno“ kuchyně
V moderních kuchyních vyvedených v kovu a skle jako bychom předem očekávali jen digitální časomíry, ale perfektně sem zapadnou i tvarově zajímavé klasické nástěnné i stojací hodiny. Nejlepší budou s kovovými rámy. Třeba takové, co vypadají jako hodiny na nádraží nebo na nároží – jsou ve stejném stylu, jen patřičně zmenšené, mají jasné velké černé číslice a výrazné ručičky.

Futuristická kuchyně

Chladná futuristická kuchyně. Hliník a kov. Jaké hodiny zvolit? Můžeme volit mezi čtvercovými, trojúhelníkovými i jinými nepravidelnými tvary. Strohý vzhled místnosti zjemní kontrastující ovál. Hodiny mohou být také s velmi neutrálním, až skoro neviditelným rámem, kdy sklo drží jen na kovových klipech.

Nesmím ale zapomenout na budíky, digitální časomíry, které na nás mrkají ze všech spotřebičů a upozorňují nás, že už je kuře upečené, polévka ohřátá. Chvíli je nesledujeme a ejhle! Knedlíky převařené, těstoviny připálené, z buchet zbyl jen uhel. Jsme jimi doslova zavaleni. Navíc přibývají s novými elektrospotřebiči – trouba, mikrovlnka, myčka atd.

 

 

Jsou pěkně škodolibé – stále nás upozorňují, kolik máme ještě práce a jak málo času na ni zbývá. Navíc nám naznačují, že za půl hodiny přijde tchyně na oběd a maso se netváří vůbec upečeně. A pak se ozve pípání nebo zvonění ze všech stran a my nevíme, kam dřív skočit. Občas máme ve všem chaos a nejraději bychom namazaly chléb máslem a předhodily to té smečce, která netrpělivě čeká na jídlo.


Ale pokud chcete trochu nostalgie, vraťte se k pendlovkám, skvělými doplňky mohou být malované krabičky od kávy, čaje nebo staré plechové reklamy na různé pochutiny. Má kamarádka je doslova zbožňuje a vypadá to nádherně. Pendlovky nejdou přesně, ale jí stačí náramkové hodinky. Její klidnou povahu bych občas chtěla mít...

Jaké máte v kuchyni hodiny?
Které se vám líbí?
Jste otroky časomír?
Připálily jste někdy jídlo, protože jste nesledovaly čas?