640f0e94c601dobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Kukačky

Pod dramatickým seriálem Kukačky, který je momentálně uprostřed druhé série, je podepsaný režisér Biser A. Arichtev, ale jeho příběh napsal sám život, i když je děj skutečnými událostmi inspirován jen velmi volně. Ústředním tématem je záměna dětí v porodnici, se kterou se musejí vyrovnat dva manželské páry. K tomu v tuzemsku skutečně došlo. V roce 2006 byly v třebíčské porodnici neúmyslně vyměněny dvě holčičky, na což se přišlo v březnu 2007. Zatímco první série se věnovala zjištění záměny dvou chlapců, druhá pojednává o obtížném sžívání obou rodin.

Devadesátky
Ukazatelem kvality šestidílné série, v níž se vracíme zpět do legendárních devadesátých let, je nejen nebývalý divácký zájem a pozitivní zpětná vazba, ale také Český lev, který série získala. Ústředním tématem jsou kriminální kauzy a případy, které hýbaly devadesátými léty, jako je například vražda manželky majitele Discolandu Sylvie Ivana Jonáka nebo případ takzvaných Orlických vrahů, jejichž oběti skončily v sudech na dně Orlické přehrady.

O mě se neboj
Režie osmidílného seriálu O mě se neboj se ujal opět Biser A. Arichtev a hlavní roli rozvádějící se matky dvou dětí, která nastoupí do právnické kanceláře, si zahrála jeho manželka Veronika Arichteva. Od předešlých seriálů se tento ovšem liší v tom, že jde spíše o oddechovou podívanou, nad kterou divák nemusí moc přemýšlet. Je naladěný na komediální a romantickou notu, ale překvapivě neskončí tak, jak by se možná dalo čekat. Nebo že by předzvěst druhé řady?

Božena
Milovníky silných, ale rozporuplných ženských hrdinek a také dějin jistě potěší historická čtyřdílná minisérie podle života spisovatelky Boženy Němcové z roku 2021. Tu si v mladším vydání zahrála Anna Kameníková a ve starším Aňa Geislerová. I tento počin byl oceněný Českým lvem.

Zkáza Dejvického divadla
V našem výčtu je sice nejstarší, ale určitě si tu zaslouží být. Třeba i proto, že ho můžete zhlédnout v iVysílání České televize. Šestidílný televizní seriál je založený na tom, že si skuteční herci Dejvického divadla a další jeho zaměstnanci dělají legraci sami ze sebe a přehánějí své charakterové vlastnosti až kamsi do absurdna. Představení Dejvického divadla bývají vyprodaná, a tak se před i za oponu můžete podívat i z pohodlí domova.

Herec
V roce 2020 získala velkou pozornost třídílná série Herec v hlavní roli s Janem Cinou v režii Petra Bebjaka. Příběh je zasazený do padesátých let minulého století a sleduje nadějného herce Stanislava Láníka. Ten řeší nejrůznější problémy a také je homosexuálně orientován, což tehdejšímu režimu rozhodně nebylo po chuti.  

Zdroje: ČSFD, autorka článku, Česká televize, iVysílání, Wikipedia

Čtěte také: