Léto udeřilo v plném proudu, sluníčko se může přetrhnout, jak se nás snaží vykoupat ve své lázni, původně studené bazény se mění na teplé nádrže, které neosvěží, a člověk má jedinou tužbu - ochladit své rozpálené tělo. Ne nadarmo se říká, že je jednodušší se zahřát, než ochladit. Ale přesto se o to pojďte společně s námi pokusit.

Musíte-li, jako že valná většina určitě, trávit horké letní dny zavření v práci, zkuste některé z osvědčených tipů:

  • Strčte ruce až po lokty do studené vody alespoň na dvě minuty, vhodná teplota je tak kolem dvaceti stupňů. Je-li teplota nižší, tělo se začne bránit a namísto kýženého ochlazení dochází k zahřátí
  • Použijte ledové kostky na spánky, zápěstí, krk či podkolenní jamky
  • Dejte v horkých dnech přednost teplým nápojů před studenými s ledem
  • U oběda vyměňte kynuté knedlíky s omáčkou ze závodní kuchyně či restaurace za studené polévky. Jsou lahodné a skvěle osvěží.
  • Dostatečně pijte a jezte melouny (obsahují až 95 procent vody) a pomeranče. Je nezbytné doplňovat v těchto dnech dostatečné množství tekutin.

Doma je ochlazení docela určitě jednodušší:

  • Jako skvělý prostředek se osvědčila studená lázeň nohou, po dobu nejméně dvou minut.
  • Naučte se větrat jen přes noc a přes den mějte zatažené žaluzie, v bytě bude celý den příjemně.
  • Namísto studené sprchy, která vás osvěží jen na chvíli, zkuste stoprocentně osvěžující citronovou koupel.

Pokud nejste nemocní na srdíčko a třetí stupeň bio zátěže vám nedělá až takové problémy, vyražte na koupaliště, navštivte nějaký starodávný hrad, kde na vás studeným vánkem dýchne dávná minulost, nebo prostě zalezte do útulného sklípku.

V každém případě se snažte sluníčka vyvarovat alespoň v době od jedenácté do patnácté hodiny. Do kabelky přibalte svěží letní vůni, těžké parfémy uložte až do podzimu ve skříňce v koupelně. Skvělým pomocníkem jsou také vody ve spreji, které se vejdou do každé kabelky a v takové narvané tramvaji výborně osvěží.

Pokud vás nebo někoho z vašich blízkých přeci jen sluníčko dostihne a někdo z vás se spálí, pak použijte na uklidnění kůže studené obklady, plínu namočenou v mléce či tvarohu. Rozhodně puchýře nepropichujte a neloupejte kůži. Hodně pokožku mastěte a omezte pobyt na slunci.

Pokud někoho z vašeho okolí skolí úpal, položte jej ihned do stínu, podložte mu hlavu, dejte napít vody a udělejte mu chladné zábaly. Ve vážnějších případech postiženého dopravte raději k lékaři.

Věděli jste, že modrá barva má schopnost ochlazovat? Lze ji s úspěchem využít při teplotách, stejně jako při velkých vedrech. Takže vzhůru do modré, ať už do trička nebo bazénu!

       
Reklama