O jejich dravostí svědčí i popis jejich těla, posuďte sami: “mají nápadně prodlouženou předohruď, malou pohyblivou hlavu a tzv. loupeživé nohy…“

 

Na světě jich potkáme asi 2300 druhů v nejrozmanitějších variantách, barvách i velikostech. Od centimetrových trpaslíků až po čtvrtmetrové obry.

 

Chov v domácích podmínkách:

Jejich chov v domácích podmínkách není příliš náročný, jejich obydlí by ale mělo být přibližně 3x delší nebo vyšší než samotná kudlanka. Mnohdy postačí i 5l zavařovací sklenice u menších druhů i odříznutá pet lahev. Do sklenice umístíme větvičky, kde budou kudlanky trávit svůj čas a kde se budou svlékat. Pro proces svlékání potřebuje kudlanka viset ve vzduchu, aby se čerstvá a měkká nikde nepomačkala a nepolámala. Prospívá jim rosení, čas od času se rády napijí. Potřebují hodně vzduchu, takže terárium musí být vzdušné: Postaráte-li se o teplotu zhruba 25 stupňů a dostatek světla, kudlankám se bude náramně dařit.

 

Jako potravu mají rády jakýkoliv hmyz, který musí být max. 6x menší než kudlanka, v nouzi stačí i mouční červi.

 

Pozor! Kudlankám nesvědčí překrmování. Ovšem samičky před kladením vajíček žerou víc a tehdy je vhodné to respektovat. Čím víc potravy v tu dobu sežerou, tím lepší bude snůška. Také samičky před pářením je naopak dobré překrmit, pak se snižuje šance, že přesycená milenka nesežere svého milence…

 

Páření:

K páření se partneři k sobě dávají cca 2 týdny po posledním svlékání. Vše musí probíhat pod dohledem a poté hmyzí šelmy ihned oddělit, případně pokus zopakovat za týden. Proces páření trvá často přes noc, je to trošku delší proces než u lidí…J

 

Mláďata:

Samička poté po 14-30 dnech naklade vajíčka do tzv. ootéky, což je pěnové pouzdro plné vajíček, které na vzduchu tvrdne. Těchto tvrdých kokonů může být zhruba 3-8 ks. Ootéky přendáváme do zvláštní nádoby, kde je nutná vyšší vlhkost vzduchu, kolem 70%, ale to postačí zajistit vloženou miskou s vodou. Důležitá je vyšší teplota kolem 30 stupňů. Při nižší teplotě se nymfy líhnou později.

 

Z vajíček se líhnou po 30-45 dnech drobné nymfičky, které se zhruba 7-10x svlékají. Z toho poprvé ihned po vylíhnutí. Dočkat se můžete i pěkné úrody, z jednoho kokonu se může vylíhnout 20-400 nymfiček.

 

Po vylíhnutí je dobré je začít ihned krmit, neboť požírají samy sebe. Nejvhodnějším krmivem jsou drobné mušky octomilky.

 

Věk:

Samičky žijí zhruba 6-12 měsíců po posledním svlékání – vývoj do dospělosti trvá průměrně 6 měsíců.

Samečci žijí zhruba 1-2 měsíce po posledním svlékání – vývoj do dospělosti trvá průměrně 6 měsíců.

 

Zeptala jsem se chovatele kudlanek, pana Pavla Szaba (www.strasidelny-hmyz.net) na chov těchto neobvyklých domácích miláčků:

 

Najdeme mezi kudlankami nějaké opravdové rarity?

Samozřejmě, aby ne! Svět kudlanek je opravdu rozmanitý a fascinující. Najdeme mezi nimi kudlanky opravdu raritní. Např. kudlanky Phyllocrania paradoxa, napodobují úspěšně uschlé listy a hlavou velmi připomínají mimozemské bytosti ze známých sci-fi filmů (foto zasílám). Za nejkrásnější jsou však považovaný kudlanky druhu Hymenopus coronatus – český název Kudlanka orchideová, které žijí v tropických deštných pralesech na různých květech orchideí, kde naprosto splívají s okolím, a když přiletí nějaký ten čmelák, nemá šanci odletět. Tato kudlanka patří do tzv. „orchideových kudlanek“ a k nim patří všeobecně nejkrásnější kudlanky – Creoboter gemmatus, Pseodocreobotra (k vidění zde: http://www.strasidelny-hmyz.net/pseudocreobotraapod - opravdu doporučuji prohlédnout). Jistě existují další velmi zajímavé druhy, ale ty jsou buď velmi náročné nebo velmi drahé, a proto nejsou tak rozšířeny v chovech.

 

Je jejich chov opravdu nenáročný nebo jsou druhy s nějakými speciálními požadavky?

Některé kudlanky jsou mnohem náročnější než jiné, většinou to jsou právě ty raritní kudlanky z tropických deštných pralesů. Je těžké zajistit kudlankám v domácím prostředí stejné podmínky, jaké mají v tropech. Začátečníkům ale doporučují africké kudlanky, které jsou v chovech velmi rozšířené, levné a nenáročné na chov. Jsou to např. druhy Sphodromantis, Hierodula a další. Mimochodem s těmito druhy jsem i já úspěšně začínal.

 

Máte s nimi nějaké extra zážitky, například, když utekly?

Jistě že ano… Nymfy kudlanek se líhnou z tzv. oothéky a to v obrovském množství. Přitom je skoro nemožné je všechny uhlídat, takže je u nás doma naprosto normální, že v období líhnutí najdeme kudlanky téměř na každém kroku. Jsou jako všudypřítomní mravenci, kteří pobíhají všemi směry. Naštěstí jsou naprosto neškodné a navíc vychytají nejrůznější mušky, které létají u oken… Samozřejmě, že s narůstajícími zkušenostmi si dávám pozor, aby se to nestávalo…

 

Vy chováte kudlanky dokonce na pokojových rostlinách….?

 

Některé méně vzácné kudlanky chovám na pokojových květinách. Kudlanky většinou po celý den číhají na kořist a tak nemají potřebu někam utéct. Je ale důležité kudlanku dobře krmit, aby se naopak někam nevydala.

 

Pokud někdo má zájem o chov těchto zvláštních tvorů, kde má shánět? V obyčejných zverimexech nabídka skoro žádná není…

Sehnat kudlanku v dnešní době není už tak složité, hlavně pokud se jedná o běžné druhy. Nejjednodušší cesta je kontaktovat chovatele přes internet a to třeba přes chovatelské inzerce či přes odborné webové stránky. Další možnost je navštívit některou z teraristických burz, které se pravidelně konají ve větších městech, termíny se dají opět zjistit přes internet. Občas se kudlanky objeví ve zverimexech, ale koupi tam nedoporučuji. Mnohdy ani neví přesný název a původ je sporný. Navíc ceny jsou přemrštěné…

 

Ohledně cen na závěr stačí říci, že běžné druhy kudlanek stojí zhruba 100,- Kč za dospělý kus, většinou se prodávají mladé nymfy zhruba kolem 5. svleku přibližně za 20-40,- Kč, ty opravdu neobvyklé, například již zmiňované orchidejové jsou podstatně dražší, cca kolem 500-700,- Kč.

 

Tak co? Učarovaly vám tyto elegantní mimozemšťanky?

 

Foto: Pavel Szabo, více informací o chovu najdete na www.strasidelny-hmyz.net

 

Reklama