"Šetřete své nohy a záda a pořiďte si do kuchyně pracovní židli," tvrdí výrobce kuchyní Pavel Janovský. A já mu dávám za pravdu. Při spoustě kuchyňských prací sedím a opravdu je to pohodlnější. Ale pozor, v tomto případě není židle jako židle.

"V případě, že chcete pohodlně pracovat a při práci v kuchyni sedět na židli, měli byste pro tuto práci mít prostor, kde vám nebudou vadit spodní skříňky. Pokud totiž sedíte na sebelepší židli a nemáte si kam dát kolena, stejně vám to moc neuleví."

Vhodný je třeba volný prostor mezi skříňkami, kam po skončení práce židli zastrčíte. Toto řešení můžete uplatnit ale pouze v kuchyni s dostatkem prostoru. V menších kuchyních můžete mít místo jedné skříňky plnovýsuvnou skříňku, kterou před prací na židli vytáhnete, a do uvolněného prostoru si můžete pohodlně umístit nohy.

"Dalším řešením vhodným pro menší kuchyně s nedostatkem prostoru je výsuvná deska pod kuchyňskou pracovní plochou, kterou při máte při práci na židli vysunutou do prostoru."

Co kuchyňská židle? Jak by měla vypadat?
"Nejdříve se musíme rozhodnout, jestli chceme židli na kolečkách, nebo na nožkách. Pokud se rozhodneme pro druhou variantu, bohatě nám postačí obyčejná barová židle v jakémkoliv provedení, ve kterém se nám hodí do kuchyně. Může být s opěradlem nebo bez, výběr je na nás.

Židle na kolečkách jsou podle mě do kuchyně vhodnější. Bývají navíc výškově nastavitelné, takže můžete pracovat u různě vysokých ploch, aniž byste byli v nepohodlné pozici. Opět si můžeme vybrat s opěradlem nebo bez, opět je na výběr velké množství materiálů. Pro práci v kuchyni ale doporučuji snadno udržovatelnou a omyvatelnou koženku."     

Na závěr bych vám chtěla předat rady od pražské fyzioterapeutky Kláry Bubeníčkové, které byly publikovány v časopise Kuchyně pro labužníky:
"Sedíme-li v kuchyni při práci na barové židli, měli bychom sedět na okraji, nohy zlehka pokrčené a opřené celou plochou o zem. Pokud máme židli s podnožkou, můžeme chodidla opřít o ni, ale dbejme na to, aby se nám záda v bederní oblasti neprohnula. I proto je lépe mít podnožku na židli vysunutou kupředu.

A rada na závěr: když sedíte na jakékoliv židli, nejen kuchyňské - nekřižte nohy. Ani v kolenou, ani  v kotnících. Zejména pro páteř je to velice nezdravé."

Příjemné posezení v kuchyni přeje 

Reklama