Dnešním trendem jsou velké obytné kuchyně, které opět sbližují rodinu a neizolují „hospodyňku“ od ostatních členů domácnosti. Dobrým řešením jak opticky oddělit společenskou část od kuchyňské jsou kuchyňské ostrůvky

Za časů našich babiček byla kuchyň středem domácnosti, kde se u společného stolu scházela celá rodina. Určitě to mělo něco do sebe a přispívalo to k vzájemné komunikaci.

S růstem panelákové výstavby a „bytovek“ se byty podstatně zmenšily a rozčlenily na malé místnůstky. Kuchyni připadla většinou ta nejmenší. V lepším případě byla s přilehlým jídelním koutem, v tom horším jen jakási „nudlička“ zhusta ještě průchozí.  Jak k tomu přišla, chudák maminka, uzavřená v samotě své kuchyně, zatímco se ostatní členové rodiny dívali v obýváku na televizi. Možná se vám zdá, že přeháním, ale přesně takhle si to pamatuji z dětství.

Od tohoto „trendu“ se naštěstí ustupuje a řešení bytů se vrací ke „starým“ tradicím. Bourají se příčky a prostor se začíná otevírat. Chytrým řešením, jak opticky oddělit společenskou část od kuchyňské a přitom získat další pracovní plochu a zvětšit úložné prostory, jsou kuchyňské ostrůvky.

Záleží už jen na uspořádání kuchyně, co do ostrůvku umístíme. Může to být dřez, varná deska nebo pracovní plocha. Výjimkou není ani místo pro příležitostné stolování, které nahradilo dříve populární „bar“.

Foto: facebook Veranda

Čtěte také:

Reklama