O své budoucí kuchyni jsem měla jasné představy dávno předtím, než se začal stavět náš dům. Nechtěla jsem žádnou z moderních kuchyní, kde převládá jedna barva, chladný nerez a kde jsou všechny věci schované ve skříňkách. Takovéto kuchyně mi vždycky připadaly neosobní a studené. Na druhou stranu jsem nechtěla ani kýčovitou napodobeninu kuchyně, plnou neužitečných krámů, které by se mi jen pletly do cesty.

Na pomoc jsem opět po celou dobu vymýšlení kuchyně měla časopisy, internet a tentokrát i velice dobrého odborníka, projektanta a zároveň výrobce kuchyní Pavla Janovského. A toho jsem poprosila, aby pár rad, jak vytvořit kuchyni s venkovskou atmosférou, předal i vám.

"V poslední době se čím dál častěji setkávám u lidí se zájmem o kuchyně, které se podle některých názorů hodí spíše na chalupu. Velice žádaná jsou profilovaná dvířka, ať už z dřevotřísky potažené dekory různých barev nebo napodobenin různých druhů dřeva, ale hodně také dvířka z dřevěného masivu. Dodavatelé materiálu na výrobu kuchyní se trendu venkovských kuchyní už také přizpůsobili a k dostání je různý patinovaný materiál, který vypadá jako starý několik desítek let a donesený rovnou z půdy," říká Pavel Janovský.

Čím dalším se "venkovské" kuchyně vyznačují?
"Pro ten správný dojem z venkovské kuchyně by v ní mělo být hodně otevřených poliček a skříněk, košů a košíků z proutí, textilní dekorace, vystavené staré nádobí, malovaný porcelán. Velice se sem hodí také odkryté cihlové zdivo, pracovní deska z masivního dřeva nebo malých dlaždiček. Pokud se vám podaří sehnat takový skvost jako stará plechová nebo dokonce kachlová kamna, tak bude dojem z kuchyně naprosto dokonalý. U těch kachlových kamen ale pozor, ty se do panelákové kuchyně samozřejmě nehodí, na ty potřebujete dostatek volného prostoru."

Pavle, a jaké si do "venkovské" kuchyně máme vybrat spotřebiče? Určitě se sem nehodí třeba moderní nerezový odsavač par.
"I výrobci spotřebičů se přizpůsobili poptávce po starobylém vzhledu. Bez problémů si můžete vybrat retro chladničku, sporák i odsavač par, který má obložení ze dřeva."

Je nějaká zvláštnost, zajímavá kuchyně, kterou bys nám doporučil?
"Nedávno jsem dělal kuchyni, která měla jádro linky vyzděné lícovými cihlami a do tohoto jádra vsazené police a borovicová profilovaná dvířka. Několik polic bylo otevřených a byly v nich umístěny proutěné koše. Pracovní plocha byla z malých, cihlově červených dlaždiček a celkově celá kuchyně působila velice útulným dojmem."

Já bych jen Pavla Janovského doplnila v tom, že při vybavování kuchyně drobnostmi se fantazii meze nekladou. Použít můžete staré předměty z půdy, ale i úlovky z bazarů a starožitnictví, různé dózičky, plechovky, hrníčky, talířky, mosazné nádobí, staré smaltované nádobí, cedníky, formy na pečení, kameninové nádobí, sušené květiny, bylinky, proutěné košíčky, podnosy, dekorace ze slámy, přírodnin... Je toho hodně, co se dá použít.

Pro ty, kterým kuchyně ve venkovském stylu připadá kýčovitá a nevkusná, si pro příště připravím opět povídání s Pavlem Janovským o kuchyních moderních.

Reklama