První kuchyní člověka byl oheň rozdělaný v jeskyni. Už tenkrát ovšem nešlo pouze o prostor na přípravu jídel - naopak, kolem ohniště se shromažďoval celý kmen, řešily se u něj spory, činila se závažná rozhodnutí, hodovalo se u něj i truchlilo. Ohniště zkrátka bylo jakýmsi živým srdcem společenství - dokud hořelo, bylo vše v pořádku.

 

 

 

 

 

 

 

Od ohniště ke krbu
Když člověk začal stavět domy, zachoval v nich z počátku původní uspořádání - ohniště bylo ve středu místnosti a dým odcházel buď přímo střechou, nebo speciálně vytvořeným otvorem. Večer se někdy ohniště odhrnulo stranou a na prohřáté zemi se spalo. Časem se ovšem oheň přesunul ke zdi domu a byl kolem něj postaven krb, záhy opatřený komínem. V panských sídlech pak došlo k oddělení prostoru na přípravu jídel - kuchyně - od prostoru ke stolování - jídelny, i když i ta bývala opatřena krbem a třeba velké pečeně se ještě dlouho připravovaly i na něm.

Kachlová kachna a paneláky
Se zvyšováním vzdálenosti mezi kuchyní a jídelnou docházelo k výrobě různých výtahů a shozů, aby se doprava jídel urychlila. V domě prostého člověka však kuchyně stále zůstávala spojena s jídelnou a plnila tak zároveň funkci společenské místnosti a často i ložnice. Krb se přitom postupně změnil v kamna - původně kachlová, posléze doplněná o kovové pláty. Měšťanstvo po vzoru šlechty oddělovalo kuchyni od ostatních místností a extrému dosáhl tento trend v panelových domech, kde se kuchyně tak zmenšila, že už mnohdy ani funkci jídelny či společenského prostoru plnit nemohla.

Oddělená, nebo ne?
V posledních letech se ovšem vrací do módy propojení kuchyně s jídelnou a společenskou místností, ale i s prostorem pro domácí práce - místnosti od sebe mohou být odděleny posuvnou stěnou, barovým pultem či jen vizuálně. Výhodou takovéhoto spojení je především to, že osoba připravující jídlo není odříznuta od zbytku domácnosti - matka může při vaření snadno hlídat děti či komunikovat s návštěvou, případně sledovat se zbytkem rodiny televizi. Takovéto kuchyně také působí mnohem prostorněji, i když reálně nemusí být větší. Nevýhodou je pak šíření pachů a hluku bytem.

Techno nebo retro?
Navržení optimální kuchyně není snadnou záležitostí - musí respektovat ergonomické i estetické požadavky, stejně jako výchozí prostor, množství uživatelů a v nemenší míře i finanční možnosti. Zajímavým a inovativním stylem lze přitom upravit i kuchyně v panelových domech. V nich se dává přednost úspornému, ale poněkud chladnému a odtažitému techno stylu, kdežto historizující retro styl nachází své uplatnění především ve větších prostorách domků. Pokud toužíte po podrobnějších informacích nebo po inspiraci, neváhejte a sáhněte po knize z provenience vydavatelství ERA - Kuchyně - z pera Zdeňky Lhotákové a Kláry Trnkové.

Jakou máte kuchyni Vy? Jaký styl zařízení se Vám líbí? Pracuje se Vám ve Vaší kuchyni dobře, nebo byste na ní něco ráda změnila? Rekonstruovala jste někdy kuchyni? Nebo se na rekonstrukci chystáte?