Jste-li vášnivé kuchařky a chuť do vaření vás neopouští ani v létě, měly byste uvažovat o vybudování zahradní kuchyně. Jak by taková kuchyně měla vypadat, na co byste neměly zapomenout a co by v ní nemělo chybět?

Jako první přichází na řadu určení místa, kde bude zahradní kuchyně zbudována. Ideální pro tento účel je místo na kraji dvorku nebo zahrady. Zároveň by toto místo ale nemělo být příliš vzdálené ostatnímu ruchu na dvorku a také domu.

Zahradní kuchyně by se měla skládat z pevného domku, který je zastřešený a chráněný před deštěm a větrem. Pokud máte doma šikovného kutila, tak vám takovýto domek postaví. Může být z cihel, ale také ze dřeva, záleží na vašich možnostech a vkusu. A nechcete-li se do stavby pouštět sami, můžete si pozvat stavební firmu nebo si koupit "stavebnici" dřevěného zahradního domku, která se prodává v každém hypermarketu pro kutily. Tyto stavebnice nejsou zrovna nejlevnější, ale vzniklé domky jsou moc hezké.

Součástí letní kuchyně by měl být krb, raději venkovní než uvnitř domku. V domku zase může být umístěný starší vyřazený sporák, který nám bude sloužit při zavařování ovoce a zeleniny, ale také při přípravě letního oběda. Uvidíte, že uvítáte, když si nebudete muset při zavařování špinit svou klasickou kuchyni. Záleží jen na vás, jestli budete zahradní kuchyni využívat natolik, že do domku umístíte i starší lednici na přechovávání potravin.

Do zahradní kuchyně vyřaďte také starší nádobí, pokud ale chcete mít vše dokonalé (a pokud na to máte peníze), pořiďte si nádobí nové, speciálně určené pro zahradní kuchyni.

Poblíž krbu by měla být vyskládána dostatečná zásoba dřeva na topení. Úložný prostor na ně může být součástí zděného krbu, nebo můžeme vybudovat speciální prostor na ukládání dřeva. Dřevo ale musí být zabezpečeno, aby se nevysypalo a nikoho nezranilo.

Stůl a židle jsou samozřejmostí. Ty by měly být umístěny venku, vedle domku. Kolem tohoto posezení je vhodné nějaké zastínění, jak kvůli soukromí, tak kvůli větru a slunci. Stříška nad posezením není nutná, ale je lepší. Zastínit vaše posezení může pergola, po které se můžou pnout nejrůznější kvetoucí či nekvetoucí rostliny. Velice pěkně vypadá také paraván z bambusových tyčí, které jsou odolné vůči vodě a jsou velice dekorativní.   

V blízkosti zahradní kuchyně můžete umístit také dětské pískoviště nebo bazének, abyste měli přehled o tom, co vaši potomci právě dělají, a děti jsou také raději v blízkosti rodičů. Tyto dětské koutky by měly být také chráněny především před sluncem.

K zahradní kuchyni by měla vést vhodná cestička, která bude celkově zapadat do vašeho dvorku. Platí však, že by měla být pevná, ne travnatá, abyste do kuchyně mohli přejít i v horším počasí.

Kolem zahradní kuchyně upravte kvetoucí záhony a vyzdobte ji také přenosnými květinami v květináčích. Uvidíte, že se vám tady bude vařit i stolovat mnohem lépe než v té klasické, domácí kuchyni.              

Příjemné vaření na dvorku vám přeje   

 
Reklama