Kubistická architektura u nás vznikala díky skupině architektů, mezi které patřili Josef Gočár, Pavel Janák, Vlastislav Hofman a Josef Chochol a je světově unikátní. Nikde jinde na světě totiž nedosáhla takového rozmachu, jako právě u nás. Na kubistickou architekturu později navázal rondokubismus, zvaný také české art deco.

Dům U Černé Matky Boží

Vrcholné dílo české kubistické architektury a zároveň nejstarší stavba tohoto směru vznikla v samotném centru Prahy v roce 1912, a to podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Stavba stojí na místě původního barokního domu rytířů Granovských, který byl stržen a od které nově postavená kubistická stavba převzala název i původní znamení - barokní sošku černé Madony s dítětem.

6477189d28c9ablobid0.png
Foto: Shutterstock

Proti výstavbě se z počátku zvedla vlna odporu. Gočárův návrh navíc nesplňoval požadavky pražského magistrátu. Gočár tedy dům doplnil o další kubistické prvky a magistrát nakonec návrh akceptoval.

V současné době se zde nachází Expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, která představuje český kubismus jako styl, který propojuje užité umění a architekturu.

Grand Café Orient

Jedná se o jedinou kubistickou kavárnu na světě. Nachází se v prvním poschodí již zmíněného Domu u Černé Matky Boží, kdy ji architekt Gočár navrhl jako kubistický bufet-bar. Kubistická kavárna ovšem fungovala pouze přibližně 10 let. Poté byla zrušena z důvodu nemodernosti kubistického stylu. Dnes můžete v tomto podniku opět posedět a nasávat krásy těchto prostorů, ve kterých vysedávala i pražská smetánka v době před první světovou válkou.

Kovařovicova vila

Jedná se o třípodlažní kubistickou budovu, která se nachází na Rašínově nábřeží v Praze. Vila vznikla podle návrhu architekta Josefa Chochola pro movitého stavebního podnikatele Bedřicha Kovařovice na místě zbořené schwarzenberské cihelny mezi lety 1912 – 1913. Kubistická je pak nejen vila, ale také zahrada se záhony, kovový plot a také venkovní schodiště.

6477194074e3fblobid0.png
Foto: Shutterstock

Vpravo od Kovařovicovy vily se nachází modernistická Sequensova vila, vlevo pak secesně klasicistní vila Na Libušince. Obě na vilu navazují a byly postaveny ve stejné době.

Dům Diamant a kubistická lampa

Další kubistickou stavbou, která se nachází v centru, je činžovní Dům diamant. V interiérech tohoto domu, na chodbě a na schodišti se zachovaly lustry, lampy, zábradlí, dveře či leptaná okenní skla kubistického stylu.

Autorem stavby, kterou najdeme na rohu ulic Spálená a Lazarská je Emil Králíček. Stavbě dominují především dva mohutné nárožní arkýře a zajímavé jsou také detaily na fasádě – římsy, portály, ornamenty, …

64771a6a43c63obrazek.png
Foto: Wikipedia. VitVit, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zmíněný Emil Králíček je mimo to autorem například také unikátní kubistické lampy na Jungmannově náměstí.

Palác Adria

Tato památka moderní architektury byla postavena v roce 1924 v stylu rondokubismus, a to italskou pojišťovnou Riunione Adriatica di Sicurtà podle návrhu arch. Josefa Zasche ve spolupráci s architektem Pavlem Janákem. Nachází se na rohu Jungmannova náměstí a Národní třídy. 

Italské renesanční paláce připomíná tato budova díky mohutným věžím s cimbuřím. V interiéru je hojně zastoupený mramor, stěny, svítidla a lustry jsou z mosazi.

64771b202cee3blobid0.png
Foto: Shutterstock

Architekt Zasche později tento svůj projekt rozšířil o biograf. Dnes zde naleznete prostory Divadla Bez Zábradlí a Kavárnu Adriu.

Zdroj info: kudyznudypragueczechdesign, wikipedie

Čtěte také: 

Reklama