Konečně nastal v historii malého karibského ostrovního státu dlouho očekávaný moment. Kubánský diktátor Fidel Castro (81), který „Ostrovu svobody“ vládl pevnou rukou celých 49 let, se včera v dopise zveřejněném kubánským deníkem Granma, vzdal veškerých svých politických a státnických funkcí a pravomocí a podle svých slov uvolnil místo mladší generaci. Mladší?

Ano. Fidela teď v čele státu zřejmě nahradí jeho „mladší“ bratr Raúl (76), který už devatenáct měsíců za nemocného El Commandanta vykonává jak funkci předsedy státní rady, tak i vrchního velitele ozbrojených sil. Na jeho osobu existují rozporuplné názory. Raúl Castro navenek působí zarputile, chybí mu charizma jeho bratra a dlouhá desetiletí žil v jeho stínu. Má pověst ještě mnohem víc ambiciózního a dravého politika, než odstupující diktátor.

Střídání: Fidel Castro s bratrem RaúlemTakže o nějakém uvolnění režimu zatím nemůže být řeč. Nabízí se otázka, zda se vnitropolitická a – již nyní velmi špatná – hospodářská situace v jedné z posledních bašt komunismu ještě víc nezhorší. Fidel sice odchází do ústraní, ale pokud mu to zdraví dovolí, bude dál ovlivňovat ta nejdůležitější státnická rozhodnutí.

Během půl století vlády represí proti opozici ze země uteklo přes milion Kubánců. V těžkých podmínkách kubánských věznic jsou v současné době zadržovány více než dvě stovky politických vězňů.

Myslíte si, že se s odchodem Fidela Castra do důchodů na Kubě něco změní?  Navštívila jste někdy „socialistickou“ Kubu? Souhlasíte s bojkotem ostrova, kde nejsou dodržována lidská práva nebo je vám to jedno, protože jsou zájezdy na Kubu momentálně „in“ a cesta vyjde levněji než třeba do Dominikánské republiky?

Reklama