„Ty potvoro, kde ses tak krásně opálila, vypadáš jak od moře,“
 obořila jsem se sice žertem, ale s netajenou špetkou závisti na snědou sestřenici. Že ty se tady celý dny válíš a smažíš, místo abys mamince pomáhala?" Zatímco já ty krásné dny prosedím v kanclu u počítače, dodala jsem v duchu vyčítavě, jako by za to chudák mohla.

To nic není," hrdě pohladila svou čokoládovou paži na způsob odmetání smítka, a aby mě ještě víc naštvala: „To dřív mi stačilo být chvilku na sluníčku a byla jsem jak mulatka... ale Kuba mi sebral pigment." (Kuba je její čtyřletý, stejně snědý syn, kterého rozhodně nemohu podezírat z celodenního chytání bronzu, neboť patří k dětem typu trysková myš).
Prostě to mají od boha.Jsou to jižanské typy jako třeba Salma Hayek
, které s prvním sluncem zhnědnou, aniž by se o to musely nějak zvlášť snažit. Stejně jako Zuzana z obchodního. Ta má barvu, s níž by trumfla i čerstvě navrátivšího turistu z Karibiku.
No jo, ale když jedu k moři, jsem černá jak bota a na obličeji mi naskáčou pigmentové skvrny," posteskla si. 
Zkrátka, čeho je moc, toho je příliš.

Většina Češek, včetně mě, patří k běžnému standardu, s popelavě hnědými vlasy, třeba jako Liz Hurley.
Zčervenají a druhý až třetí den ztmavnou do šedohněda. Klasika.
Mě už opalování nebaví. Doby, kdy jsem vydržela celé hodiny na slunci, jsou nenávratně pryč, a s nimi i doby, kdy mi tmavé opálení slušelo. Teď se spokojím s lehce načmoudlou barvou (té zlatavé stejně nedosáhnu, kdybych se rozkrájela) a obličej si neopaluji vůbec, dorovnám to bronzujícím pudrem.Zato moje dcera, ač světlovlasá a modrooká, se vždycky opálí do toho krásného zlatého odstínu, jako mají Švédky. Těm se jejich blond vlasy ještě více vyšisují a krásně kontrastují s jemným bronzem. Nádhera. Vedle ní vypadám jako špindíra. 

Ale co si stěžuji. Hůř je na tom jedna moje známá (zrzka s pihatou pletí), a abych nechodila daleko, kolegyně Míša (světlovláska, pih jsem si nevšimla, ale prý je má). Ty zrudnou a zůstane jim jen lehký náznak tmavšího odstínu, jako když je vymácháte v čaji. :-) Jako třeba Markéta Hrubešová.Ale to není nic proti mé kamarádce. To je typ bílé sněhurky, co se neopálí vůbec, jako Nicole Kidman. I když je dlouho na slunci, zrůžoví, ale druhý den je zase bledá. A tolik by chtěla alespoň trošičku zlatavou kůrčičku! :-)Co je jí platné, že se všude píše a mluví o tom, jak je opalování škodlivé a že ženy se světlou pletí vypadají dlouho mladě... je přece léto a ona nechce vypadat jako ředitel vápenky. Co si budeme povídat, sněhově bílé nohy v šortkách - nic moc. Je zvláštní, že vzdala i boj" se solárkem, jediné, co ji může alespoň lehounce pozlatit, je opět náš starý dobrý samoopalovák. Co bychom si bez něj počaly?

Jak se opalujete vy?
Ke kterému typu byste se přiřadila?
Ztmavnete až moc a připadáte si jako stará indiánka?
Nebo se neopálíte vůbec?
Myslíte, že se může pigmentace během života měnit?
Znáte nějaký příklad?

Jestli je vám proti srsti moje soukromé seřazení lidí podle toho, jak se opalují, klikněte na tyto články: Znáte svůj fototyp, nebo Jaký jste fototyp, tam to máte odborněji.

Reklama