Byli jste někdy na vyhlášení nějaké ceny? Oscara, Českého lva, Thálie, TýTý? Já ne, až teď jsem měla možnost zúčastnit se vyhlášení ceny Zlatého DVD za rok 2005.

 

Jak dlouho, myslíte, může trvat vyhlášení nominací třinácti kategorií a jejich výherců? A s tím spojené potřesení ruky? Tak maximálně 30 minut? A jak z těch třiceti minut udělat dvouhodinový program? Scénkami, videotreky, hudební produkcí... Ale od začátku.

 

Po skoro hodinovém zpoždění, bez jakéhokoliv vysvětlení (zřejmě to tak na společenských akcích chodí) začal program, tedy večer věnovaný vyhlášení Nejlepšího DVD za rok 2005. Večer moderoval herec Jiří Chvalovský doplňován dvojicí Zdeněk Srstka a Jaroslava Hanušová, jež glosovala dění na podiu.

 

Cenu organizuje časopis DVDMAG, pod vedením šéfredaktora Jiřího ZÍDKA. Letos se konal druhý ročník, který oceňuje DVD vycházející na českém trhu. Do jednotlivých kategorií nominovali „své“ filmy jednotliví distributoři a vítěz v každé ze 13 kategorií byl vybrán Akademií, jejíž složení nebylo na vyhlašování prozrazeno.

 

Je jasné, že předávání ceny za nejlepší DVD ani nemá (mít) ambice předávání Oscarů či jiných podobných akcí. Jak ale brát dvouhodinový program, když vzduchem neustále lítají sprostá slova? Televize Prima, hlavní mediální partner, bude muset hodně, hodně střihat, aby dala dohromady publikovatelný materiál.

 

Důstojným a vtipným účastníkem, jednou z osob, které předávaly ceny, byl Štěpán Mareš „od Zeleného Raoula“ (ti, kdo pravidelně sledují na Primě Dementy(i), vědí, o koho jde). Nečekaným, jistě publicitu hledajícím „předavatelem“ byla spolu se svým manželem jedna z prvního ročníku nominovaných do vily, a NeVyVolených – Helena Kovářová, jež se živí výrobou erotických filmů.

 

Dramaturgie večera byla pro mne svým pojetím vzdálená – simulované přepadení místa (divadla U hasičů), kde se akce konala, teroristy spolu se sladkobolnými záběry, promítanými na plátno, trpících dětí, zásah policie jako reakce na „oznámení o uložení bomby“, vulgární song šíleného folkaře...

 

Ale dost lkaní, přistupme k cenám. Nejlepším DVD v jednotlivých kategoriích pro rok 2005 jsou:

          
         Nejlepší akční film

       Batman začíná - Warner Home Video

 

       Nejlepší historický/válečný film

       Gladiátor – Bontonfilm


 

       Nejlepší sci-fi/komiksový film

       Star Wars, Epizoda III: Pomsta Sithů – Bontonfilm

 

       Nejlepší fantasy/horor film

       Saw: Hra o přežití (Hollywood Classic)

 

       Nejlepší komedie

       Úžasňákovi – Warner Home Video

 

 

       Nejlepší romantický/muzikál

       Terminál – Bontonfilm

 

 

       Nejlepší dobrodružný/western film

       Pro hrst dolarů – Vapet Production

 

       Nejlepší drama/art/jiný film

       Million Dollar Baby – Hollywood Classic

 

    Nejlepší krimi/thriller film
Colateral – Hollywood Classic

 

       Nejlepší český film

       Spalovač mrtvol – Bontonfilm

 

   Nejlepší bonusová výbava
Pulp Fiction (bez záruky)

 

       Nejlepší MENU

       Star Wars, Epizoda III: Pomsta Sithů (bez záruky)

 

       Nejlepší film v české distribuci

       Nebyl vyhlášen (se zárukou)

 

A jaký film na DVD se nejvíce líbí Vám?
Shoduje se váš vkus s udělenými cenami?
Byli jste někdy na vyhlášení cen za ...?

Reklama