Máme pět základních smyslů: zrak, sluch, hmat, čich a chuť. Pokládáme je za téměř samozřejmé a začneme si jich vážit teprve ve chvíli, kdy některý z nich ztrácíme. Kéž by se to nikdy nestalo. Vždyť je tak krásné vnímat, cítit, vidět… a slyšet.

sound

Nejeden poeta použije často větu: „Podívejte se na tu krásu kolem!“
A co tak přidat: Poslechněte si tu krásu kolem!“

Po celý život jsme obklopeni zvuky, ať už více či méně příjemnými. Vnímáme je?
Dnes máme první jarní den, pojďme se soustředit na ty příjemné.
Kapky deště, bzukot včel, dusot koní, kuňkání žab, šumění lesa, letní bouřka, ptačí zpěv, meluzína, ale také třeba dětský smích… je tolik krásných zvuků na světě.

Vyznání zvonům

Jak už prozrazuji v ranní ukázce, mým nejoblíbenějším zvukem je bimbání zvonů. Byť se nejedná o dílo Matky přírody, ale tento zvuk je dílem zručnosti člověka, považuji tento zvuk za téměř nadpřirozený.
Když se rozezní zvony v nějakém starobylém chrámu, anebo třeba jen na malinké, vesnické kostelní věži, celým mým tělem prostupuje takový zvláštní, hřejivý pocit. Nevím, snad jsem byla v minulém životě zvoníkem, neumím si to prostě vysvětlit. Mám k tomuto zvuku neskutečnou pokoru.

V Praze bydlíme mezi dvěma kostely: kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad a kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru. Nádherné stavby! A nádherné zvonění zvonů.
Když je venku teplo, otvírám okna dokořán, abych je slyšela. A nejlépe, když jsem venku, přímo v blízkosti kostelů.

Zvonění zvonů je pro mě jakýmsi spojením s historií, kterou tolik miluji. Stejně ty zvony zvonily před sto, dvěma, pěti sty lety... Lidé je slyšeli stejně, jako je slyším já dnes. Slýchali je v dobách, kdy ještě nebylo rádio, televize, gramofon, mp3, počítač… v dobách, kdy na ulicích hrávali potulní hráči a kejklíři, ale i ti přestali hrát ve chvíli, kdy uslyšeli na kostelní věži - bimbat zvony...

Téma dnešního dne: Zvuky

  • Jaké jsou vašim uším lahodící zvuky?
    Ať už ty vytvořené člověkem, nebo přírodou?
  • Nechejte se inspirovat dnešními ranními ukázkami a pište nebo posílejte nahrávky (z časových důvodů nejvýš dvě!!!)
  • Proč máte rády právě ten zvuk, který jste popsaly (poslaly)?
  • Vážou vás k němu nějaké hezké vzpomínky?
    Nebo se vám prostě jen líbí a fascinuje vás, aniž byste věděly proč.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna ze čtenářek obdrží příznačný dárek: Ušní svíce: které vyrovnávají tlak v ušních dutinách a zmírňují napětí v hlavě. Ušní sprej, který rozpouští ušní maz a čistí ušní ústrojí. A ke zdravým a čistým uším: přírodní vlasový šampon z řady Chlorella Pura Cosmetics.

darekusi

 

Reklama