sam

Moje milá sestřička si chtěla pořídit strašilky. Budiž. Ale když jsem zjistila, že si k nim nehodlá pořídit terárko, nýbrž se budou volně pohybovat v jejím pokoji, zařekla jsem se, že do jejich města už nikdy nepřijedu. Pes, rybička, kočka, želva, králíček, morčata… Jsou zvířátka, pro která máme pochopení a která bychom možná i my doma chtěli mít. A pak jsou také zvířátka, která nám nahání husí kůži a se kterými určitě nehodláte sdílet jednu domácnost.  Pomineme-li slony, nosorožce, divoké dravé šelmy a podobně, jaké zvíře vás děsí nejvíc?

Mně se nejvíc příčí štíři, pavouci, švábi a další hmyz. Štíři jsou u chovatelů hned po sklípkanech nejoblíbenější bezobratlí. Jsou proslulí svým jedovým hrotem, který má většina druhů štírů, někteří mohou být nebezpeční i pro člověka. Zajímavé je, že štír může mít až šest párů očí - jeden hlavní a až pět párů postranních.  

Sklípkani mají také svůj jed. Pro člověka naštěstí není životu nebezpečný. Jako další zajímavou obranu používají uvolnění žahavých chloupků, které „střílí“ proti nepříteli a méně často pak útočníka ostříká proudem vlastního trusu. Po tom vážně netoužím. 

Švábi... Při představě, že by se to dostalo ven ze svého skleněného vězení, padám do mdlob. Ač nejsou dobrými letci, k útěku z terária jim to stačí. Jsou dobří běžci, a proto by mohl být problém ho později chytit. A bohužel jsou velmi odolní. Dokážou vydržet až měsíc bez vody a tři měsíce bez potravy, jsou také schopni přežít vysoké dávky radioaktivního záření. Tenhle boj bych spíš nepřežila já.

Ještěři, ještěrky a hadi mi vadí méně. Jsou mi dokonce sympatičtí. Chtěla jsem užovku. Líbila se mi užovka červená, ale mělo to jeden háček. Žere myši. Copak bych měla to srdce cpát hadu do chřtánu to nebohé slepé holátko, co kolem sebe bezmocně kope nožičkama a volá mámu? Pak jsem objevila užovku proužkovanou, která se živí rybami. Skoro jsem ji měla, ale pán domu se na poslední chvíli postavil a řekl ne. Nechtěl totiž další akvárko, kde bychom chovali rybičky.

A pak jsou také výjimky mezi psi a kočkami. Ačkoli jsou to vesměs zvířata roztomilá, přece jen… Tak třeba čínský chocholatý pes. Vypadá docela pěkně, ale občas se taky nepovede. Proto jsou zástupci tohoto plemena nejčastějšími vítězi v soutěžích o nejošklivějšího psa (viz obrázek nahoře). A co teprve kočičí naháči? Za umístění sphynxů v mém seznamu orodoval sám velký šéf Radek.

sphynx

Napište nám do diskuze, které zvíře by vám nesmělo přes práh! Z vámi zaslaných tipů sestavíme anketu a zahájíme hlasování o nejméně oblíbeného „mazlíčka“.

Reklama