Jak často je běžné mít sex? Je normální mít víc sexuálních partnerů současně? Jak člověk pozná svoji závislost na sexu? To jsou otázky, které často zaznívají v diskuzích o lidské intimitě. Není tajemstvím, že postoje žen a mužů k sexualitě se tradičně v některých tématech liší. To ukazuje například nedávný výzkum erotických fantazií Čechů, provedený e-shopem pro zdravou sexualitu Yoo.cz. Vyšlo z něj, že život v několika milostných vztazích současně láká dvakrát více mužů (22 %) než žen (11 %). Za nevhodnou považuje polyamorii 26 % mužů a 39 % žen.

sex.jpg
Foto: Shutterstock

U mužů jsou také častější problémy s kontrolou sexuálního chování. Podle studie University of Minnesota je vykazuje až 10 % mužů a 7 % žen. Nutno však dodat, že dříve vědci odhadovali více než dvakrát častější výskyt hypersexuality u mužů, a podíl žen tedy roste. Rozlišit závislost od vyššího apetitu není podle sexuologů až tak těžké. „Za varovný signál považujeme, když je neustálé vyhledávání sexu a nových partnerů v rozporu s běžným životem. Pokud tedy někdo kvůli tomu přestává chodit do práce, plnit rodinné povinnosti, věnovat se blízkým nebo svým koníčkům. Pak by měl člověk vyhledat odbornou pomoc psychologa či sexuologa. Pokud ale zvýšený sexuální apetit nezasahuje ostatní oblasti života, není na něm nic špatného,“ vysvětluje sexuolog MUDr. Marek Broul, Ph.D., FECSM z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
 
Dobrý sluha, špatný pán
 
I když jasná příčina vzniku hypersexuality zůstává pro vědce tajemstvím, uvažuje se o několika rizikových faktorech. Patří mezi ně duševní poruchy, vedlejší účinky některých léků, zvýšený stres a úzkost, ale také nadužívání alkoholu a omamných látek. Nová studie Kyperské univerzity v Nikósii však odhalila u mužů s hypersexualitou jeden důležitý společný ukazatel. Vědci porovnávali krevní testy 64 mužů se závislostí na sexu a 38 mužů bez této poruchy. U hypersexuálních mužů byla zjištěna zvýšená hladina oxytocinu zvaného hormon lásky, zatímco u druhé skupiny byla v běžných hodnotách.
 
Tento hormon mimo jiné působí na naši psychiku posílením vazeb na jiné osoby, což je důležité v budování partnerských vztahů. Nadprodukce oxytocinu však může podle autorů studie způsobit, že je osoba přitahována k více ženám nebo mužům současně. Když byla 30 účastníkům studie se závislostí na sexu poskytnuta terapie, která měla vyřešit jejich chování, zaznamenali naopak významné snížení hladiny oxytocinu. Výzkumníci jsou proto přesvědčeni, že v budoucnu by mohla mužům s hypersexualitou pomoci léčba, která by cílila právě na ustálení hladiny tohoto hormonu.
 
Hormon mnoha funkcí
 
Oxytocin je látka, o které se nejčastěji mluví v souvislosti s mateřstvím. Produkce hormonu má totiž u žen na svědomí vznik emočního pouta k novorozenci a také spouští tvorbu mateřského mléka. Přirozeně se však uvolňuje z mozku do krve všech lidí i jiných savců během sociálního a sexuálního chování. Jeho tvorbu spouští i další láskyplné doteky jako objímání nebo dokonce hlazení psa či kočky.
 
Této látce se věnuje mnoho studií. Například ze švédského výzkumu vyplynulo, že může vyvolat antistresové účinky, jako je snížení krevního tlaku a hladiny kortizolu. Také zvyšuje práh bolesti, má účinek proti úzkosti a stimuluje různé typy pozitivní sociální interakce. Navíc podporuje růst a hojení. Příliš moc i málo oxytocinu však pravděpobně způsobuje různé problémy. Nedostatek u žen může vést k problémům s kojením, přebytek u mužů zase ke zvětšení prostaty a obtížnému močení. 

Zdroj informací: Průzkum erotické fantazie Čechů, studie University of Minnesota, švédský výzkum o oytocinu, studie kyperské univerzity o hypersexualitěhttps://www.healthdirect.gov.au/oxytocin