Má-li byt jednoho až dva uživatele, vyřeší nedostatek místa vybouraná příčka a spojení WC a koupelny v jednu místnost. Tedy za předpokladu, že je toaleta vedle koupelny. Vícečlenná rodina by nedostatky takto vytvořeného prostoru poznala zejména při ranní hygieně. To se žena marně pokouší nalíčit, muž se chce oholit, dcera vyžaduje prostor pro vytvoření „neodolatelného“ účesu a prckovi se zase chce čurat. Nervy pracují a ve vaší minikoupelničce není k hnutí.

Šetření s centimetry

Obecně platí, že méně místa zabere sprchový kout. Pokud však máte obavy z praní v umyvadle nebo si prostě jen rádi poležíte ve vaně, nebraňte se jí. Očista má být přece požitkem. Zvolte alespoň tvarovanou vanu, která má jednu část zúženou pro nohy. Co se týče umyvadla, přednost by měly dostat čisté linie a dostatečně velký úložný i odkládací prostor. Nedostatek místa pro ukládání mohou řešit spodní skříňky pod umyvadlo, nahrazující polosloupy nebo již přežívající sloupy.

Do malých koupelen se doporučuje instalovat umyvadla o šířce 50–55 cm. Vhodná jsou zaoblená umyvadla s menší prostorovou hloubkou 42–45 cm. Mimořádně účelné řešení představují speciální umyvadla pro malé koupelny o hloubce 38–40 cm, u kterých díky promyšlenému řešení tvarů nedochází k omezení pohodlí při mytí. Obecně do koupelny vybírejte mělké spotřebiče, pračky či sušičky s hloubkou pouze 42 centimetrů. A bidet může nahradit třeba speciální sprška u umývátka na WC.

Bílé kouzlení

Opticky můžeme koupelnu zvětšit zrcadlem, obkladem a dlažbou, které by měly být menších formátů, ideální je mozaika. Například malou koupelnu s vysokým stropem opticky zvětší obklady jen do poloviny či dvou třetin stěny, obdélníkové kachličky obložené na šířku zase prostor opticky rozšíří. Pro zařizovací předměty v malých koupelnách je ideální a praktická bílá barva, případně světlé odstíny ostatních barev. Bílá barva je nadčasová, nepodléhá módě a je jednoduchá. Snadno se kombinuje s každým obkladem i dlažbou. Pro klidné a rozvážné povahy je vhodné řešení tón v tónu. Rozveselit je mohou barevné doplňky.

 

Foto: IKEA  

 
Reklama