Brigáda, na kterou nikdy nezapomenu, a která se zároveň týká otázky „Kam nejdál jste za prací odjela?“, byla ta na malinové farmě ve Skotsku. Vydala jsem se tam během studií (resp. o prázdninách) se svou kamarádkou, neboť jsme usoudily, že již nebudeme dřít za minimum korun, protože jedině libra je ta pravá měna pro chudé studentky.

Po velmi náročné a velmi drahé cestě jsme dorazily na farmu. Jakýsi skotský, asi čtyřicetiletý buran jménem James, kterému jsme, ač celkem slušně jazykově vybavené, nerozuměly ani slovo (neboť skotská angličtina je jakási směsice chrčení), nás ubytoval v prohnilém karavanu s dalšími Češkami. Ty zde byly již poněkolikáté, a tak se nás ujaly a zasvětily nás do všech úskalí života na farmě.

Dozvěděly jsme se tak celkem natvrdo, že výdělky nejsou tak závratné, jak jsme čekaly a že my pomalejší začátečníci budeme prvních 14 dní beztak makat jen na to, aby se nám vrátily investice vražené do cesty a dalších nákladů. Ale dost teorie, byl vydán povel a šlo se česat.


Obě jsme vyfasovaly jeden nekonečný řádek maliní a také košíček, který jsme si zavěsily na pásek a do nějž jsme maliny házely. Ty jsme pak skládaly do bedýnek a nosily k pokladně, kde jsme ihned obdržely 2 Libry a 40 pencí. Bohužel se naplnilo proroctví našich spolubydlících, a sice že jsme opravdu byly jedny z nejpomalejších.

Navíc si nás vyhlédl výše zmíněný buran James a hodlal nás pěkně potýrat. Chodil za námi a kontroloval, zda češeme opravdu důkladně. A když objevil byť jen jedinou zapomenutou malinu, vrátil nás na začátek řádku. Zkrátím to – chtělo se nám brečet a okamžitě jet domů pracovat raději za ty námi tolik opovrhované české koruny.


Nicméně za pár dnů jsme si zvykly, spřátelily se s dalšími obyvateli farmy (vesměs všechno Češi) a také našly „rychločesací grif“, díky němuž se začaly i výdělky zvětšovat. A také jsme zde prožily spoustu příhod a dobrodružství, jako např. tajný útěk ze směny, kdy už jsme prostě měly plné zuby česání a rozhodly se udělat si malý výlet k moři.

Šly jsme stopovat na nejbližší silničku a najednou se vyřítil traktor řízený Jamesem. Ten se okamžitě jal telefonovat, doteď sice nevíme komu, ale donutilo nás to k pokornému návratu na pole.

Další útěk se již zdařil, a tak jsme se k moři přece jen podívaly. Také jsme ochutnaly skotskou whisky a zjistily, že skotské maliny jsou naprosto nejlepší a nikdy se nepřejí (a také že je po nich krutá zácpa
J).

Ve Skotsku jsme strávily více než měsíc, takže vše se odvyprávět nedá.


Každopádně v přepočtu jsme si nakonec odvezly poměrně slušný výdělek a za rok do Skotska vyrazily znovu.

To už jsme byly ostřílení mazáci, z loňska nenáviděný farmář James si nás naopak velmi oblíbil, takže naše fotoalba zdobí fotka, kterak nás objímá špinavý chlápek v montérkách a  košili s vylezlým podolkem. No, co Vám budu říkat, hned bych jela znovu mezi skotské maliní....

 

Amélie


Milá Amélie, co dodat? Snad jen, že když jsem se asi před týdnem ocitla u malinového keře, přestala jsem ozobávat a automaticky začala trhat rychlostí blesku. Některé věci se nezapomínají...;-)

Reklama