Jak to vidí dítě, které vezmete na nevhodné představení? S tím se nám svěřila čtenářka s nickem Romča2. S humorem vzpomíná na zážitky z dětství, kdy s bratrem chodila na generální zkoušky opery a baletu.

Milá redakce, čtenářky. S dnešním tímatem jste mi připomněli hlavně moje dětství. Svůj příspěvek bych mohla nazvat „Kterak dítě odradit od opery a baletu“. Moje maminka byla divadlem „odkojená“, neboť byla divadelní švadlenou a divadlo bylo jejím druhým domovem a vášní.

Zvláště milovala operu a balet a nás děti vodila na generální zkoušky. Nevím, jak se jí to tenkrát povedlo, že nás tam, malé „smrady“ vůbec pustili. No, zřejmě měla dobré známé a my jsme byly způsobně vychované děti, které nerušily, nikde nelítaly a nepokřikovaly.

Jednou dávali balet Spartakus a brácha více než na balet čučel do orchestřiště, neboť  mu dění tam dole mu přišlo mnohem zábavnější, než piruety a hopsání nahoře. Vyprávěl mi, jak se nejvíc bavil tympánistou. Ten celou dobu klimbal, a když přišel jeho „sólový“ výstup, probudil se, zaburácel velkými, měkkými paličkami o kotle a zase tloukl špačky.

Brácha byl vůbec expert a všímal si zvláštních a pozoruhodných věcí. Třeba utíkajícího oka na punčoše sólistově, jehož postupné putování ho zabavilo až do přestávky, kdy se k jeho smůle sólista převlékl do nových. Dříve neměl čas, neboť divadelně řečeno, neslezl z jeviště.

Když nás jednou vzala na Branibory v Čechách a rohatý sbor se vřítil na jeviště, hrůzou se mi zastavilo srdce a pak se mi po několik nocí zdálo o rohatých příšerách.

Maminka si s výběrem témat pro děti starosti nedělala, ale musím uznat, že i přes veškeré „hrůzy“, kterými jsme si musely projít, nás od divadla neodradila a chodíme tam dál. Zvláště na operu a balet.

Romča2

Milá Romčo, předpokládám, že jste chodili do Zlaté kapličky. Tak to musíte mít slušný základ.

A co vy, milé ženy-in? Vzaly byste děti na operu nebo balet? V kolika letech už by to podle vás mohly „vydržet“?Chodily jste vy jako malé děti do divadla? Bavilo vás to?Vypěstovalo to ve vás odpor, nebo spíš „fandovství“

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Reklama