Moderní trh nabízí skutečně široký sortiment koupelnových van, mnohdy skutečně neuvěřitelných tvarů a velikostí. Neustále se rozšiřující nabídka sanitární techniky, kam se řadí právě i vany, však ve výsledku může zákazníkovi zkomplikovat život. Abychom vás ušetřili případných starostí s výběrem vany, připravili jsme přehled toho nejdůležitějšího, co budete k výběru a nákupu nové vany potřebovat!

vana

Ať už bude mít vana jakékoliv rozměry, bude vždy dominantou interiéru vaší koupelny - a z toho je nutné vycházet. Výběrem této sanitární techniky můžete koupelnu oživit, ale v případě, „sáhnete-li vedle„, můžete stejně tak snadno narušit a zničit estetický vzhled celé koupelny. Pečlivě zvažte a změřte, jaké rozměry by měla vaše nová vana mít s ohledem na velikost a dispoziční řešení cílové koupelny. Na celkové zařízení a design interiéru vaší koupelny se budete muset ohlížet i při výběru materiálu a tvaru vaší vysněné vany.

vana

Jaký tvar by měla vaše vana mít?

Na zakázku vám dnes mnohé firmy rády vyrobí vanu podle vašich představ, byť by měl výsledný produkt připomínat paskvil. Pomineme-li však možnost nákladné zakázkové výroby, nabízí se například tyto důmyslné tvary:

Obdélníkové vany - Vychází z designu svých „předchůdkyň“, plechových kádí ve tvaru obdélníku. Právě takto tvarované, pravoúhlé vany jsou nejvíce používané v moderním designu současných koupelen a mezi běžnými spotřebiteli si také získávají stále větší oblibu.

vana

Rohové vany - Dělí se na symetrické „rohovky„, které mají většinou podobu pravoúhlého trojúhelníku a na asymetricky tvarované, rohové vany. Tvarová nepravidelnost a výrazná zaoblení asymetrických rohových van se osvědčila především v malých koupelnách.

vana

Atypické vany - Linie atypických van se kroutí i lámou a svým propojením nechávají vzniknout vany rozličných tvarů. Kreativně tvarované vany vyniknou především v moderních koupelnách.

vana

Oválné vany - Změkčí a nenásilně zaoblí i menší koupelnové interiéry. Navíc je tento typ ještě takříkajíc „neokoukaný“, a proto dodá i nenápadné koupelně i špetku stylové originality.

vana

Anatomické vany - Většinou se jedná o vany masážní, doplněné různými funkcemi pro relaxaci celého těla.

vana

Specificky tvarované jsou také například vany pro seniory, či handicapované osoby. Bývají vybaveny množstvím úchytů a bezpečnostních prvků. Setkat se můžete i s členěním na vany volně stojící a zabudované - tady skutečně není, co vysvětlovat:-)

vana

Z jakého materiálu by měla vaše vana být?

Nyní bude záležet především na tom, jakou částku jste do nákupu vany ochotni investovat. Nevyhledáváte-li šílené extrémy a avantgardní výstřelky, design vaší koupelny neohrozí ani obyčejná smaltovaná vana bílé barvy.

Litinové vany - Oblíbené pro svou odolnost, dlouhou životnost a v neposlední řadě také izolační vlastnosti.

vana

Akrylátové vany - Velmi příjemné na omak a cenově dostupné. Díky flexibilitě termoplastického materiálu jsou i pro výrobce výhodnější, nežli obtížně zpracovatelný smalt.

vana

Smaltované vany - Takzvané „plechovky“ jsou historicky nejdéle vyráběnými vanami, jejichž odolnost a tvrdost prověřilo již mnoho generací.

vana

Dřevěné vany - Kromě nádherného vzhledu vám taková dřevěná vana dokáže „učarovat“ i svou cenou. Kvalita materiálu bývá v případě dřevěných van naprostou samozřejmostí... vždyť aby taky ne, za tu cenu.

vana

Kamenné vany - Nákladné vany z přírodního kamene jsou na tom podobně jako ty dřevěné. K dostání jsou však i modely z umělé imitace kamene, které nabízí jak vizuální efekt, tak i přijatelnější cenu.

vana

Sprchový kout zkrátka nikdy nebude tak populární, jako klasická koupelnová vana - synonymum relaxace a intimity. Vany poskytují větší pohodlí, a také jsou méně náročné na údržbu, nemluvě o jejich životnosti, která nechává sprchové kouty kilometry za sebou. Při fyzickém výběru vany (tedy spíše už konkrétního typu) ve specializovaném obchodě se také rozhodně nezdráhejte vyzkoušet si vystavené modely van. Položte se do ní, otestujte, zda je vstup do vany pohodlný a není-li obtížné, vylézat z ní ven. Rozhodně se neomezujte na jednu jedinou prodejnu či jednoho výrobce, projděte jich víc, ať máte nějaké srovnání. Tak do toho, vyberte si tu pravou vanu do interiéru vaší koupelny!

Text: Lucie Sýkorová

Související články

Reklama