shutterstock-1678274461.jpg

Foto: Shutterstock

Zatímco někteří lidé stále nosí látkové roušky, odborníci tvrdí, že mohou být proti omicronu neúčinné. Výzkumný článek publikovaný v PeerJ, který analyzoval 20 různých typů látkových masek, zjistil, že velikost jejich pórů se pohybovala od 80 do 500 mikrometrů. Avšak částice omicronu měří cca 0,12 mikrometru. To znamená, že malé kapičky mohou být vdechovány skrze roušku.

Dr. Pritam Moon z Wockhardt Hospital Mira Road vysvětluje, že látkové roušky dokážou zachytit pouze větší částice. „Naopak respirátory s vysokou filtrací mohou pomoci udržet omicron na uzdě ve srovnání s látkovými a chirurgickými rouškami," říká.

Zatímco chirurgické roušky jsou lepší než látkové, stále nejsou dostatečnou ochrannou proti variantě omicron. I podle Dr. Niranjana Patila z mikrobiologie a molekulární biologie, který pracuje pro Metropolis Healthcare Ltd, jsou látkové masky nedostačující. „Byly předepisovány v první vlně pro širokou veřejnost, protože byl nedostatek roušek N95 pro zdravotnické pracovníky a odborníky,“ vysvětluje a dodává, že třívrstvá chirurgická rouška může být účinná s použitím látkové roušky, když je použijeme společně.

shutterstock-1678709776.jpg

Foto: Shutterstock

Jelikož je omicron vysoce přenosný, ochrana látkovou rouškou je k ničemu a ve skutečnosti může přispět k jeho šíření, protože může poskytovat falešný pocit bezpečí. Správně nasazené respirátory N95, které jsou schváleny americkým Národním institutem pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, mohou podle CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) odfiltrovat až 95 % částic ze vzduchu. Chirurgické nebo jednorázové roušky jsou asi o 5 % až 10 % méně účinné než respirátory N95.

Podle amerického FDA (Food and Drug Administration) je N95 ochranným prostředkem dýchacích cest navrženým tak, aby velmi těsně přiléhal k obličeji a účinně filtroval částice ve vzduchu. „Levnější alternativou jsou pak respirátory KN95, které je možné také proti omicronu použít,“ řekla pro CNN Dr. Leana Wen, lékařka na pohotovosti a hostující profesorka zdravotní politiky a managementu na Milken Institute School of George Washington University.

shutterstock-1905906772.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: CNN, PeerJ, Indian Express