Inscenaci Možná že odcházíme nazvanou podle stejnojmenné povídkové sbírky předčasně zesnulého spisovatele Jana Balabána chystají ve Studiu Švandova divadla v Praze: premiéra bude 29. března. Literární předlohu, která získala cenu Magnesia Litera a v roce 2011 zvítězila i v anketě Lidových novin o nejlepší knihu desetiletí, tu v podobě divadelní hry připravuje režisér Martin Františák. Toho inspirovala také Balabánova povídková kniha Jsme tady a jeho posmrtně vydaný román Zeptej se táty.

V silném příběhu o otci a synovi, o hledání jejich pouta i jejich místa na zemi, uvidíme herce Jiřího a Filipa Čapkovi - skutečný otec a syn tak spolu poprvé vystoupí na jednom jevišti.

Jiří Čapka a Filip Čapka na zkoušce hrySpolečně s Klárou Cibulkovou a Davidem Punčochářem budou Filip Čapka a Jiří Čapka vyprávět mimo jiné o tom, že sami se sebou se dokážeme srovnat teprve poté, co pochopíme svoje rodiče. „Do trojice proroků a básníků se Jan Balabán řadí svým pronikavým pohledem na dobu, na krizi mezilidských vztahů a zejména pak na zúčtování s hříchy otců,“ prozradila dramaturgyně Lucie Kolouchová. Od skeptických vizionářů Karla Kryla a Egona Bondyho, jimž byly věnovány dvě předchozí inscenace v podzemním Studiu, se ale Balabánův pohled liší: „Jako evangelík nahlíží na svět přísně, jeho vidění však v sobě nese naději,“ říká Kolouchová.

 

Významnou kulisu vyprávění tvoří černá a syrová Ostrava. Odtud pochází jak autor předlohy, tak herec Filip Čapka a také jeho otec Jiří, který tu byl dvacet let v angažmá. Režisér Martin Františák působil v Ostravě několik let coby umělecký šéf Divadla Petra Bezruče, kde uvedl i Balabánovu jedinou divadelní hru Bezruč?!.

www.svandovodivadlo.cz

Reklama