Zásoby krve se během léta v nemocnicích tenčí. Je to především proto, že stálí i občasní dárci odjíždějí na dovolenou. Nemocnice proto nabádají veřejnost, aby ani v létě s dárcovstvím nezahálela. Žádaná je především skupina A a 0-negativní.
Přestože pracovníci transfuzních stanic tvrdí, že situace není kritická, zároveň přiznávají, že se zásoby skutečně zmenšují. Tomu, že by krev došla a pacienti se ocitli v přímém ohrožení, zabraňuje vzájemná výpomoc nemocnic v Česku. „Není řídká situace, že se doveze třeba z Prahy do Ostravy a zpět. Česká republika je malá a máme velmi hustou síť 65 transfúzních stanic," uvedl pro server CT24 hematolog Miloš Bohoněk.
Nedostatek krve by se jako první mohl dotknout nemocnic, které nemají vlastní transfuzní oddělení a krev musí nakupovat do zásoby. Jednou z nich je i motolská nemocnice. Podle mluvčí nemocnice Evy Jurinové zatím tamější pracoviště nemusejí omezovat plánované operace, během srpna k tomu však může dojít.
Situaci letos komplikuje i prasečí chřipka. Chcete-li darovat po návratu z dovolené (především ze států, kde je výskyt vysoký), je lepší počkat. „Je-li to zejména destinace jako je Mexiko a podobně, je vhodné po návratu dva týdny nedarovat krev," radí Bohoněk. Že by došlo k nákaze při transfuzi je ale vyloučeno. Dárce i jeho krev prochází řadou vyšetření, která by případný virus prasečí chřipky včas odhalila.
Situaci mnohdy ztěžují velmi přísné podmínky, pro dárcovství. Česko má ty nejpřísnější podmínky v Evropě. Kromě váhy nad 50 kilogramů musí dárce splňovat i další podmínky, například věk 18 až 65 let. Dárcem krve se nestane ten, kdo prodělal onemocnění jater, zánět ledvin, vážná onemocnění (TBC, syfilis, kapavka, tyfus), onemocnění nervové soustavy, vážnější kožní onemocnění, žaludeční vředy a další. Ze hry jsou také vyřazení všichni, kteří v posledním roce podstoupili piercing, nechali se tetovat nebo provést akupunkturu mimo zdravotnické zařízení. Nemohou darovat ani muži, kteří provozují homosexuální pohlavní styk. Celá pravidla pro dárce naleznete zde.
Chodíte darovat krev? Splnila byste přísné podmínky pro dárcovství? Už jste někdy naopak cizí krev potřebovala?
Nový komentář
Komentáře
už jich mám 65
Jsem bývalý dárce, přestat jsem musela bohužel ze zdravotních důvodů po 59 odběrech.K dárcovství jsem přivedla i děti, dcera dává převážně jen plazmu, ta se smí častěji a už má taky 50 odběrů.V Liberci je super transfůzní stanice, ochotný a milý personál.Sama jsem již krev potřebovala při operacích.
patřila jsem mezi dárce od roku 1999 do roku 2002 tak mi jednou řekli že mam protilatky ( měla jsem 3 krát transfuzi krve )a pry jsem ziskala protilatky takže mužu jen auto transfuzi cozž mě velice mrzí sice mam ks A1+ ALE TA JE TAKE URČITĚ POTŘEBA .
Nechodím, podmínky nesplňuju, a cizí krev jsem nepotřebovala. Že jsou podmínky přísné, je snad v pořádku a rozumné...
Irena1 — #2 Krev by ti odebírali vleže a kdybys zelenala, tak to stopnou. Aspoň by ses tu krevní skupinu zadarmo dozvěděla, ne?
ne
ne
nevím (byla jsem na autotransfuzi, ale jestli to stačilo nebo se dolívalo ještě od někoho jiného, to mě nenapadlo se ptát
ne nechodím,splnila bych podmínky,nikdo mě nedával a šetřím,kdyby ji potřebovala moje velká rodina
Dneska jdu darovat po 26te. V CR jsou fakt ty podminky podstatne prisnejsi nez treba v Kanade. Ve Vinohradske nemocnici berou vzorek krve a moci a pak cloveka zkoukne doktor a teprv pak se kona odber, zeny 3x rocne, muzi 4x rocne. V Kanade jen kontroluji zelezo, a muze se chodit kazdych 56 dni, a sestra jen kontroluje tlak a teplotu, jinak nic. Zbyle testy jsou az pak z te odebrane krve. A v CR jsou pro darce super vyhody, od toho ze firma by mela dat placene volno na dobu odberu az po snizeni dani a kuponu na jidlo. V Kanade clovek dostane neco k piti a susenku a nazdar, a chodi se ve vlastnim volnem case, a danova uleva se taky nekona...a pritom krve je tu fakt porad zoufale malo, i kdyz se dava kazdych 56 dni...
Právě dnes jsem darovala krev už po 39. Mám krevní skupinu A+. Můj manžel dneškem dovršil 77 odběrů.
Já jsem nikdy krev nedarovala,nejsem vhodný dárce a ani ji nikdy nepotřebovala.
Nevím po jakých intervalech se smí darovat krev,ale manžel když se letos chystal darovat po druhý krev a byl zhruba měsíc po dovolené(Turecko),kde to v dotazníku vyplnil,tak ho odmítli s tím ať přijde po půl roce
Je dobře,že jsou podmínky zpřísněny,ale kvůli tomu nepřestaneme jezdit 2x ročně na dovolené
Já krev daruji, ale ne u Červeného Kříže, ale přímo na transfúzní stanici. U těch nemocí se to většinou počítá za poslední rok..já jsem prodělala mononukleózu, pak jsem měla rok stopku a potom už jsem mohla zase pokračovat. Vždy si nejprve odeberou vzorek, takže pokud by výsledky nebyly v pořádku, pošlou vás domů (taky jsem jednou měla nedostatek železa) Darovat má i tu výhodu, že člověk má pod kontrolou svůj zdravotní stav - z krve se toho dá hodně zjistit. Navíc je tam velmi milý personál. O tom že nemohou darovat homosexuální muži jsem také neslyšela..pokud jsou zdraví, není to přeci problém.
anketa:
ne - bohužel
ne - ze tří důvodů, tedy diagnóz, z nichž by stačila kterákoliv
ne - naštěstí
Irena1 — #3 Možná na přimo tady :) Taky se o tom u nás psalo. ZDE
Krev dávám pravidelně, ale nikdy jsem si nevšimla, že by se v dotazníku vyplňovalo, jestli jste a nebo nejste homosexuál.. to se mi nezdá
jinak jsem někde četla, že sice máme abnormálně přísné podmínky, ale když pak krev dojde, vezme se i z cizí země, kde tak přísné podmínky nejsou...tak k čemu to vlastně je?
tak já bych sice měla projít podmínkami bez problémů, ale dřív se na to chtěl papír od obvoďačky, což je první problém (dojít tam, vysedět frontu a nic nechytit) a druhý je, že bych se na odběru asi složila
ale pořád si s tou myšlenkou pohrávám, ikdyž ani nevím, jakou mám krevní skupinu
Bohužel bych tyto podmínky nesplnila. Kdybych ale mohla, určitě bych krev dávala.