Zásoby krve se během léta v nemocnicích tenčí. Je to především proto, že stálí i občasní dárci odjíždějí na dovolenou. Nemocnice proto nabádají veřejnost, aby ani v létě s dárcovstvím nezahálela. Žádaná je především skupina A a 0-negativní.

Přestože pracovníci transfuzních stanic tvrdí, že situace není kritická, zároveň přiznávají, že se zásoby skutečně zmenšují. Tomu, že by krev došla a pacienti se ocitli v přímém ohrožení, zabraňuje vzájemná výpomoc nemocnic v Česku. „Není řídká situace, že se doveze třeba z Prahy do Ostravy a zpět. Česká republika je malá a máme velmi hustou síť 65 transfúzních stanic," uvedl pro server CT24 hematolog Miloš Bohoněk.

Nedostatek krve by se jako první mohl dotknout nemocnic, které nemají vlastní transfuzní oddělení a krev musí nakupovat do zásoby. Jednou z nich je i motolská nemocnice. Podle mluvčí nemocnice Evy Jurinové zatím tamější pracoviště nemusejí omezovat plánované operace, během srpna k tomu však může dojít.

Situaci letos komplikuje i prasečí chřipka. Chcete-li darovat po návratu z dovolené (především ze států, kde je výskyt vysoký), je lepší počkat. „Je-li to zejména destinace jako je Mexiko a podobně, je vhodné po návratu dva týdny nedarovat krev," radí Bohoněk. Že by došlo k nákaze při transfuzi je ale vyloučeno. Dárce i jeho krev prochází řadou vyšetření, která by případný virus prasečí chřipky včas odhalila.

Situaci mnohdy ztěžují velmi přísné podmínky, pro dárcovství. Česko má ty nejpřísnější podmínky v Evropě. Kromě váhy nad 50 kilogramů musí dárce splňovat i další podmínky, například věk 18 až 65 let. Dárcem krve se nestane ten, kdo prodělal onemocnění jater, zánět ledvin, vážná onemocnění (TBC, syfilis, kapavka, tyfus), onemocnění nervové soustavy, vážnější kožní onemocnění, žaludeční vředy a další. Ze hry jsou také vyřazení všichni, kteří v posledním roce podstoupili piercing, nechali se tetovat nebo provést akupunkturu mimo zdravotnické zařízení. Nemohou darovat ani muži, kteří provozují homosexuální pohlavní styk. Celá pravidla pro dárce naleznete zde.

Chodíte darovat krev? Splnila byste přísné podmínky pro dárcovství? Už jste někdy naopak cizí krev potřebovala?

Reklama