Tak to tu ještě nebylo! Že by „Turínské plátno“ (s posmrtným otiskem Kristova těla) v českém vydání? Je až neuvěřitelné, co všechno se dá zpeněžit! Prostěradlo se stopami krve, na němž v Praze v roce 1942 po zdařilém atentátu naposledy vydechl nacistický zastupující říšský protektor Reinhard Hendrich, je na prodej. Ve své sbírce ho nyní vlastní hrabě Jan Berwid Buquoy, který ho dostal darem od přítelkyně rodiny Heydrichů. Podle deníku Aha!, které šokující informaci zveřejnilo, potřebuje hrabě získat větší finanční částku na opravu svého zámku v Měšicích u Tábora, a proto chce prostěradlo nabídnout k prodeji.

„Prostěradlo mi darovala žena, která v osmdesátých letech koupila od ženy Heydricha penzion. Jde opravdu o část ložního prádla po nacistickém představiteli,“ prozradil údajně deníku Aha! hrabě Buquoy. Heydrich nikdy na jiném než na vlastním prostěradle neležel. Všechna, která používal, měla výšivku s jeho jménem. Jinak tomu nebylo ani v Praze na Bulovce, kam byl po atentátu v roce 1942 převezen a kde krátce nato zemřel.

Hrabě Buquoy nabízí prostěradlo za milion korun. Získat ho může sběratel nebo některé muzeum. Současný majitel má ale podmínku. Nepřeje si, aby unikát skončil v nepovolaných rukou. „Kdokoliv o ně bude mít zájem, se musí zavázat, že ho nezneužije nebo neprodá například nějakému hnutí, které by ho zneužilo k fašistické propagandě,“ říká Buquoy. Ten získal před mnoha lety od Heydrichovy vdovy i pohovku a stůl, které slouží jako vybavení zámku. Toho se zatím ale zbavovat nechce.

Připadá vám normální, aby se prostěradlo s krví nacistického pohlavára uchovávalo jako nějaká relikvie? Zdá se vám etické vydělávat na lidských ostatcích? Šla byste se podívat na výstavů s „krvavým plátnem“?

Reklama