blood

Jestli ano, trpíte těhotenským zánětem dásní takzvanou gingivitidou. Způsobuje ho změna hladiny hormonů v těle. Statistiky udávají, že jím trpí minimálně 30 % gravidních žen.

Hlavním jeho projevem je krvácení dásní při čištění zubů, někdy při jídle, jestliže je dobře rozvinut, krvácení může být spontánní. Zanícená dáseň je zarudlá, zduřelá, hladká a lesklá a někdy i mírně bolí.

Může způsobit potrat

Gingivitida je vyvolána přítomností zubního plaku, který vylučuje mnoho toxických látek a enzymů. Pokud se tyto jedy dostanou do krevního oběhu, rodičce hrozí potrat. Lékaři tvrdí, že by to mohl být každý pátý případ. A to už něco znamená! Jestliže zánět trvá dlouho, může proniknout až k zubnímu lůžku a způsobit zánět chronický – parodontózu. V tom případě můžeme nejen časem přijít o zuby, ale i ohrozit své dítě.

Bojovat proti tomuto zánětu není těžké, chce to jen důslednost. Na počátku těhotenství musíme odstranit všechny příčiny, které mohou vést k dráždění dásní.

Jak se jí vyhnout?

U zubaře si nechat odstranit zubní kámen, zkontrolovat, zda někde mechanicky nepřekáží špatně zbroušená plomba, a hlavně co možná nejpečlivěji dodržovat ústní hygienu. Vyplatí se pořídit si zubní nit na čištění mezizubních prostor. Sama s ní mám ty nejlepší zkušenosti, i když těhotná nejsem. Na zanícené dásně také velmi dobře působí výplachy chlorhexidinem, což je roztok k takzvanému chemickému čištění zubů. Lze ho volně koupit v lékárně od různých výrobců. Kdo nerad chemii, uchýlit se může k osvědčené šalvěji a heřmánku. S tou má zase vynikající zkušenosti naše kolegyně Míša, která gingivitidou v těhotenství trpěla.

Těhotenský zánět dásní po porodu sám ustoupí, ale pokud byl zanedbán, mohou se potíže vléct dlouhodobě. Lékaři proto doporučují nákup měkkého kartáčku a denně kromě čištění zubů, použití nitě a výplachů masírovat dásně zejména předních zubů.

Měli jste jako těhotné zánět dásní? Co vám pomohlo?