těhotenství

Každá budoucí maminka se o své nenarozené děťátko bojí. V těhotenství si většina žen mnohem více všímá různých změn na svém těle. Čím více se na miminko těší, čím větší má o něho starost, tím více se pozoruje a hlídá a tím více ji mohou jakékoliv změny vylekat. Jedním z nejčastějších strašáků těhotných žen bývá krvácení nebo špinění. 

Špinění, tedy velmi slabé krvácení hnědé nebo tmavě červené barvy v raném stádiu těhotenství je jev poměrně častý. Ve většině případů, pokud není doprovázeno bolestí v podbřišku, se nejedná o nic závažného a špinění během několika dnů samo zmizí. Silnější krvácení už může signalizovat problém a je třeba navštívit lékaře, popřípadě zavolat záchrannou službu.

Příčin je mnoho

Špinění nebo krvácení v těhotenství může mít řadu příčin. Na samém počátku těhotenství se může objevit krvavý výtok několik dnů před termínem očekávané menstruace. Takové krvácení může znamenat, že se oplodněné vajíčko zahnizďuje v děloze. V počátečním stadiu těhotenství způsobuje špinění hlavně hormonální nerovnováha. V horším případě může krvácení znamenat hrozící nebo již probíhající (samovolný) potrat. V úvahu připadá i mimoděložní těhotenství, ovšem takové riziko je velmi nízké.

Přestože se nestává příliš často, že těhotná žena dále menstruuje, může i toto být další příčinou krvácení. Častěji než s krvácením se však setkáváme spíše se špiněním v době očekávané menstruace, které se vyskytuje poměrně hojně. Další z řady možných příčin špinění je drobné poranění děložního hrdla, k němuž může dojít například po pohlavním styku, pak hovoříme o tzv. kontaktním krvácení.

Krvácení nebo špinění v druhém trimestru (čtvrtý až šestý měsíc těhotenství) bývá nejčastěji připisováno změnám placenty, která se například nachází v nevhodné poloze. V některých případech se může uvolnit.

Existují ještě další, méně časté příčiny špinění nebo krvácení. Může jít na příklad o zvýšenou fragilitu (křehkost, lomivost) cév v děloze. Pravidelně je doprovázeno špiněním také tzv. mizející dvojče. Syndrom mizejícího dvojčete postihuje až 20 % všech těhotenství s dvojčaty (také po umělém oplodnění). Syndrom mizejícího dvojčete znamená, že dojde k oplodnění dvou či více vajíček, ale jeden ze zárodků zanikne a plodový obal je vstřebán druhým plodem nebo samotnou matkou.

Pokud se krvácení dostaví ve třetím trimestru, tedy od konce šestého měsíce, doporučuje se na nic nečekat a raději se hned vydat do nemocnice nebo si zavolat lékařskou službu.

Kdy jít k lékaři?

„Pokud se objeví špinění nebo krvácení v těhotenství, je to vždy důvod navštívit gynekologa a vyžádat si vyšetření. I kdyby o nic nešlo, hlavu vám za to nikdo trhat nebude, to by spíš nastalo ve chvíli, kdybyste krvácení neřešila a pak přišly komplikace. Gynekolog pacientku vyšetří, pokusí se zjistit pravděpodobnou příčinu toho špinění nebo krvácení a rozhodne o dalším postupu.

Pokud je zjištěna závažnější příčina nebo je krvácení silné, pošleme ženu do nemocnice, je tu totiž vyšší riziko komplikací, nebo dokonce potratu. V některých případech bohužel k potratu dojde i přes veškerou péči. A to nejčastěji v případě, je-li těhotná žena nějakým způsobem neschopna donosit plod, nebo jde-li o těhotenství poškozená geneticky, to znamená taková těhotenství, kdy se plod nevyvíjí tak, jak by měl.

Pokud jde o špinění nezávažné, zpravidla to lze vyřešit ambulantně. Gynekolog může případně předepsat léky. Nejčastěji je to Ascorutin, který obsahuje vitamin C a rutin, to jsou látky, jež zpevňují stěny cév, a zabraňující tak krvácení. Těhotná žene je pak doporučeno domácí léčení, tedy klidový režim, a polehávání. Samozřejmě s další návštěvou v případě zhoršení nebo dlouhodobé přetrvávání tohoto stavu.“

Jiří Sláma
Porodník

Jak můžete sama rozeznat závažné krvácení a nezávažné špinění? Uvádí se, že při špinění je výtok tmavé barvy (hnědá, tmavě červená) a není nutné použít vložku nebo tampon. Naopak krvácení je silnější a může se objevit i světlá (tzn. čerstvá) krev. Lékaři  však unisono doporučují: „Nejste-li si něčím jistá, máte-li pochybnosti, raději se vydejte ke svému gynekologovi a rozhodnutí přenechejte na něm.“ 

Setkala jste se s tímto problémem také? Jak to dopadlo?

Reklama