„V období těhotenství je možné regulovat váhu jen velmi obezřetně a po poradě s lékařem,“ říká pan doktor Vlasák. Hormony se totiž v té době zcela zblázní, jejich hladiny se výrazně mění, a tím i spotřeba a ukládání tuků. Obecně pan doktor doporučuje všem těhulkám jíst racionálně, vynechat všechny solené, tučné, příliš kořeněné a další pokrmy, které miminko pro svůj vývoj nijak nepotřebuje a jež mamince vyloženě neprospívají. Rovněž je dobré upravit stravovací návyky, pro což je těhotenství příhodná doba – maminka je v klidu, těší se, je velmi soustředěna na sebe i na miminko a může se sobě tedy věnovat i po stránce jídelního režimu. Musí jíst hodně ovoce a zeleniny, dostatek bílkovin i cukrů, pozor na tuky. Měla by jíst vydatně, alespoň pětkrát denně menší dávky a poslední jídlo sníst nejpozději do 18.00. Je nutné si uvědomit, že nejíte za dva – to je velký omyl, kterým se ohánějí nešťastnice, které mají 20-25 kg nahoře a po porodu se jich nejsou schopny zbavit. Tím, že se budete nezřízeně cpát čokoládou, jíst tučná masa a naposledy se najíte v jedenáct těsně před ulehnutím, tím miminku nijak neprospějete. Naopak, snažte se udržet si přijatelnou váhu (ať se pro vás přílišná nadváha po porodu nestane stresujícím faktorem) a také dobrou fyzickou kondici, v rámci možností cvičte na těhotenském cvičení, hodně choďte, pokud vám to lékař dovolí, a snažte se žít co možná nejplnějším a nejkvalitnějším životem.

Jsou samozřejmě i ženy, k nimž je osud jaksi „nespravedlivý“, jejichž hladiny hormonů se v průběhu těhotenství a po porodu změní trvale, ano to jsou ta bývalá křehká děvčátka, ze kterých se stanou během jednoho roku důstojné matróny. Přestože je to nespravedlivé, je třeba se s tímto faktem smířit a co nejdříve se pokusit tento stav změnit. I pro kojící matku by mohla a vlastně i měla platit zásada racionálního stravování a pohybu, i když zatím omezeného. Je důležité, aby si ženy zachovaly pravidelné stravovací návyky, které si osvojily v období těhotenství, a aby se nenaučily četné zlozvyky maminek – dojídání po dětech, mlsání z misky dobrot pro děti, každodennímu pečení a následné konzumaci koláčů, bábovek, bublanin a dalších linii škodlivých pochutin.

Každá žena by měla tak zhruba do půl roku po porodu začít uvažovat, co se svou postavou udělá. Těm, které mají potíže, může lékař doporučit návštěvu odborníka endokrinologa, aby jim pomohl srovnat ony „rozhašené“ hormony. Pokud není problém v hormonálních nevyrovnanostech a vaše váha je neuspokojivá, budete muset začít tvrdě pracovat na jejím snížení. Vždyť, jak pan doktor s oblibou říká, tloušťka je rizikovým faktorem pro veškeré civilizační choroby, a navíc, co by tomu řekl váš manžel, který se oženil s Twiggy a teď má Roseanne.

Jestli máte potíže se svou váhou, obraťte se na pana doktora Vlasáka nebo do jiné obezitologické poradny, váš problém jistě není neřešitelný.