Čtenářka black.bird má sen. Krásný sen, který je v rozporu se současnou realitou. A proto se dala na hazard, sází sportku. Díky black.bird za váš příspěvek. Když jsem jej četl vzpomněl jsem si na dnešní rozhovor v magazínu Mladé Fronty s Michalem Horáčkem. Stojí za to, si ho přečíst…

Miluji grilování. Miluji vůni právě upečeného masa na dřevěném uhlí při západu slunce.
   Jen si to představte. Krásný letní podvečer, bezvětří. Rodinný baráček, velké francouzské okno otevřené. Před ním pergola, na anglickém trávníku stojí gril. Dřevěné uhlí je rozpálené. Naložené maso se pomalu griluje a nádherně voní. Děti si v klidu hrají na novém pískovišti se skluzavkou. Připravené talíře na stole čekají, až na ně dáme šťavnaté masíčko. My se těšíme na vynikající chuť a báječnou večeři. Všude ticho, je slyšet jen náš hovor. Žádná auta, žádní rozštěkaní psi, žádné kdákající slepice. Jen my, děti, gril, pohoda.
 
   Jenže každá představa má k realitě hoooodně daleko: otevřu dveře bytovky a ostřížím zrakem mě sleduje sousedka z protější bytovky. Už má na balkoně „vyležené“ místo. Je tam vyvalená ať je deset ráno, dvě odpoledne, šest večer, nebo dvě hodiny po půlnoci. Sleduje okolí a hulí u toho jednu za druhou. Ale kdyby někoho vykradli, určitě by zrovna nic neviděla, nic neslyšela. Vezmu kočárek, v něm hyperaktivní dítko, které se okamžitě samo uvolní z bezpečnostních pásů. Druhé dítko jezdí kolem kočárku na kole. Nějaké:“Rozhlídni se, jezdí tu taky auta,“ ho nijak nevzrušuje. Pod kočárkem svačina na odpoledne pro mě a pro děti. Na zádech batoh plný oblečení na večer. Co kdyby se ochladilo.
  Vydáváme se ke strejdovi (manželovu) na zahradu. Cesta do kopce kolem celkem rušné silnice. Mladší dítko mává každému kamionu. Starší jede po chodníku na kole. Naštěstí každou chvíli zastaví a čeká na mě.
   Konečně na zahradě. Oddychla jsem si. Cestu jsme přežili bez úhony. Dnes se bude grilovat. Gril je již nachystaný.
   Pátá hodina odpoledne. Scházíme se u grilu. Slavnostní zapálení. Vysoké plameny olizují rošt. Začíná smrdět vypalující se mastnota z předchozího grilování. Děti lítají v trávě. Žádný anglický trávník. Strejda nadává, že to potom nepůjde sekat. Já nadávám, že budou vyválení ve psích hov.ech! Děti musí na cestu. Nelíbí se jim to. Berou odrážedla a začínají závody. Odrážedla dělají strašný hluk. Strejda nadává, ať s tím někam praští. Nebo ať jdou jezdit kus výš k dílně. Děti zvyšují rychlost. Gril pořád plápolá. Běžím za dětmi a odvádím je za roh, aby hluk nebyl tak slyšet.
   Po hodině. Oheň již neplápolá. Dřevěné uhlí krásně žhne. Kolem grilu, pod provizorní pergolou z vlnitého plechu a lešenářských trubek, sedí na dřevěných lavicích strejdova rodina a manželovi rodiče. Manžel „ošetřuje“ gril a maso na něm. Maso začíná krásně vonět. Já lítám za dětmi, které z odrážedel začaly dráždit psy. Naštěstí psi raději utekli k masu. To je pro ně zajímavější, než kousat děti. Po přilehlé silnici jezdí jeden kamion za druhým. Polorozpadlé kanalizaci se to moc nelíbí. Nejspíš nějaký „šrot“ na D1 a doprava je svedená po přilehlých komunikacích. Tudíž kolem strejdy. Není slyšet slova. Jen dětská odrážedla…
   Maso na talíři. Všichni jedí, mlaskají, volají, ať si jdeme taky vzít. Házím odrážedla do kůlny, už to nemůžu ani já poslouchat, a táhnu děti na večeři. Děti řvou, že maso nechtějí. Malý to nemá čím kousat. Staršímu to nechutná. Prý je to tvrdé. Nebo krvavé. Tak jím alespoň já. Mezi sousty odháním děti od grilu. A psy od dětí. Strejda vyhání psy. Manžel si bere děti a zkouší je nakrmit. Opět marně. Dojídám ve spěchu svůj „řízek“ a balím děti na cestu zpátky domů.
   Doma vařím krupicovou kaši. Děti se cpou, až mají boule za ušima. Když děti spokojeně usnou, sednu si na balkon a tupě zírám na oblohu. Tohle grilování mě jednou zabije.
   Ale stejně: Grilování miluji. Jen si půjdu podat Sportku, vyhraju miliony, postavíme si baráček, krásnou zahradu si navrhnu a vytvořím sama, když už jsem to vystudovala, a pak teprve si grilování pořádně užiju!!!

S pozdravem black.bird
Text nebyl redakčně upraven


Grilujete ráda?

  • Máte nějaký hodně dobrý recept?
  • Zažila jste neobvyklou grilovačku?
  • Grilujete vy, nebo váš muž?
  • Máte veselou historku z grilování…
  • Nebo super fotku jídla, které jste na ohni připravili?
  • Nebo grilování nesnášíte?

To vše a co vás napadne směřujte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

Za příspěvek, který mne nejvíce osloví, jednu z vás odměním. Mám tu dvě velmi zajímavé kuchařky Zdeňka Pohlreicha. Bravo šéfe i s vybranými recepty na přiloženém DVD a Prostřeno bez servítků, 100 pokrmů současné kuchyně. A přiznám se, že osobně se mi obě kuchařky velmi líbí…

Reklama