Ale u které? U čtenářky s nickem Krupová převažuje v rodině jméno Iva. Což o to, jméno je to pěkné, jen kdyby jich nebylo tolik. A jinde je to zase samý Pepík. To si nevybereš.

Přeji krásné pondělí s pěkným tématem.

Také jsem zastáncem  ryze českých jmen. I když moje dcera je pojmenované po Natálii Oreiro. Ale jméno Natálie je v našem kalendáři a spojitost mezi ní a naší Natálkou nikdo nehledá. Líbí se mi její nespoutanost, v jistém smyslu i ztřeštěnost a dobrá nálada. Bohužel, tyhle vlastnosti naší Natálku nějak minuly. Mnohem horší jsou na tom Angeliky a Esmeraldy. Jména jsou to pěkná, ale jen v tom filmu. Syn je Tomáš. Říkala jsem mu tak od prvního týdne těhotenství a jméno mu dokonale sedí.

Nemám ráda pojmenování dětí podle otce nebo matky. Pak je v jedné rodině deset Boženek, nebo Marušek a člověk pak ztrácí pojem, o kom se to v rodině vlastně mluví. Moje teta z Vigantic má dceru Ivu a ta má taky dceru Ivu. To jsou jen dvě generace. Sama jsem taky Iva a když se pak doma zmíním, co je nového u Ivy, tak se domlouváme víc o tom o kom se mluví, než co je opravdu nového :-) To se má té mladší Ivě narodit v létě miminko. Snad ho nepojmenuje po sobě, ale vymyslí jinou variantu. 

V porodnici jsem ležela s Tomáškem a vedle mne ležela maminka s ještě nenarozeným synem. Přivdala  se do rodiny, kdy po deset generací dávali jméno Pepík. Jí se to z duše nelíbilo, a byla z toho nešťastná. Docela jsem jí chápala. Protože se v mém  okolí vyskytuje tolik Pepíků, až to není hezké. A možná polovina jen z její rodiny :-) Doufám, že svůj boj za jiné, jakékoli jiné, jméno vyhrála. 

Hned ráno jsem se zasmála nad komentářema k dnešnímu tématu. Dostal mě Prokop Buben. Znala jsem jednoho šťastlivce, co se jmenoval Tomáš Fuk :-) a co se týče příjmení,  je až s podivem, kolik jich  dokonale vystihuje osobnost. V mém okolí žije třeba umělecký řezbář Halouzka, nebo veterinář Vlček :-) Ornitolog Sojka a ukecaná sousedka Tlučhubová.... Mohla bych pokračovat......

Ale už jsem se rozepsala moc a jdu číst vaše příspěvky. Mějte se krásně 

Krupová

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________

Ivy, děkuji za příspěvek, pobavil mě zejména ten závěr. A také by mě zajímalo, jestli si případná partnerka toho Tomáše Fuka nechá své příjmení vyskloňovat na Fuková nebo jí to bude fuk :))
Pozdravuj doma, pa
Saša

Téma dnešního dne: Neobvyklá jména

  • Znáte ve svém okolí nějakou nositelku neobvyklého jména, které jí absolutně nesedí k příjmení?
  • Líbí se vám, že se dnes řídí mnoho rodičů trendem dávat jména dvě?
  • A jaký je váš názor na použití jmen zahraničních, které se třeba vůbec nehodí k příjmení?
  • Dala byste svému dítěti jméno podle svého filmového idolu?
  • Dáváte jména dědičná po několik generací?
  • Setkaly jste se s někým, komu třeba zcela náhodně sedí jeho příjmení s povoláním?
    př. pekař: Jan Houska, strojvedoucí Jaroslav Mašinka nebo soudce Otomar Spravedlivý …
  • S jakou největší absurditou jména a příjmení jste se setkaly?

Tolik tematické, záchytné body, ale k tomuto tématu se můžete samozřejmě vyjadřovat vlastními slovy, názory – a také třeba absurdními jmennými nápady :)

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem:
románem od francouzského spisovatele Simona Mawera: Dívka, která spadla z nebe
a tělovým, sprchovým mlékem Fa

d

Reklama