Mrkev je nejoblíbenější zelenina mých dětí. Syrová, pouze oloupaná, křupavá. Děti milují její sladkou šťavnatou chuť. Když nastrouháme mrkev a jablíčka, přidám k nim do misky piškoty, tak mají děti skvělou zdravou svačinku.mrkev

Ale mrkev u nás boduje i vařená, pečená či dušená. Samozřejmě, že je to dobře, protože mrkev je ohromně zdravá. Má nejvyšší obsah beta karotenu ze všech možných druhů zeleniny, které vás napadnou. Zajímavostí je, že na rozdíl od většiny další zeleniny je našemu tělu prospěšnější tepelně zpracovaná než syrová. U vařené či jinak tepelně upravené mrkve totiž naše tělo vstřebá větší množství beta karotenu.

Kde nesmí mrkev chybět?

  • v masovém vývaru
  • ve svíčkové
  • v zeleninové polévce
  • v nejrůznějších salátech
  • v mnoha a mnoha dalších skvělých receptech na sladká i slaná jídla

Mrkev (či karotka) je k v obchodech k dostání celoročně. Nakupujeme raději na tržišti a vybíráme si mrkve s natí. V sezoně si ji můžeme vypěstovat také na zahrádce.

Glazovaná mrkev

Oblíbenou přílohou je u nás glazovaná mrkev, případně doplněná další zeleninou, třeba jarní cibulkou či květákem.

mrkev
trochu cukru
trochu soli
kousek másla

Mrkev nakrájíme na plátky. V menším kastrůlku rozpustíme máslo, na které sypneme trochu cukru. Necháme rozpustit a nasypeme plátky mrkve (případně další zeleniny). Promícháme a zalijeme vodou, ale jen trochu, aby byla mrkev jen tak tak zakrytá. Pod pokličkou dusíme asi pět minut a pět minut poté bez pokličky. Voda se nám z kastrůlku odpaří a zůstane pouze mrkvička naprosto dokonalé chuti. Můžeme lehce dosolit.

Mrkvové mufinky

180 g polohrubé mouky
180 g třtinového cukru
150 g mrkve nastrouhané najemno
70 ml smetanového bílého jogurtu
50 g másla
3 vejce
1/2 prášku do pečiva
trochu mleté skořice

mrkvové mufiny

V míse ušleháme vejce s cukrem. Přidáme rozpuštěné máslo a jogurt. Důkladně prošleháme. Přidáme mouku, smíchanou s práškem do pečiva a dochutíme skořicí. Můžeme přidat ještě trošku nastrouhané citronové kůry.
Těsto nalijeme do formiček na mufinky, které naplníme asi do 3/4, a pečeme ve vyhřáté troubě (190 °C) asi 20 minut.

Dobrou chuť přeje elly.