domácí škvarky

Podzim je ideální roční doba pro škvaření výtečných domácích škvarků. Je to snadné a my vám dnes nabídneme dva způsoby jak na to. Zvolíte pohodlnější přípravu v troubě nebo pracnější na sporáku?

Bývaly časy, kdy bylo sádlo zapuzeno a jeho konzumace byla naprosto výživově nepřípustná. Naštěstí už je zase „in“ a tak ho můžete v klidu používat. S mírou, samozřejmě, protože všeho moc škodí v každém směru.

Když se rozhodnete připravit si vlastní domácí škvarky, získáte zároveň lahodné a poctivé sádlo. Teplé škvarky s chlebem, škvarková pomazánka nebo škvarky s míchanými vajíčky jsou takové dobroty, že stojí zato si doma škvarky připravit.

Máte na výběr z varianty škvarky v troubě nebo na sporáku. Když máte to štěstí a doma nebo na chalupě máte sporák na pevná paliva, je to úplná pecka. Zatopíte, když je venku opravdu ošklivo a škvarky bublají na sporáku.

Suroviny

  • vepřové sádlo (syrové, ze hřbetu) - množství záleží na vás, ideálně cca 2 - 3 kg
  • voda - asi 30 až 40 ml na 1 kg sádla

škvarky

Postup

Syrové sádlo omyjte a velice důkladně osušte.

Nakrájejte ostrým nožem na kostky o velikosti asi 1 x 1 až 3 x 3 cm. Podle toho jestli chcete větší nebo menší škvarky.

Teď si vyberte, jak a kde budete škvarky připravovat.

V troubě

Nakrájené kostičky sádla dejte do pekáče a podlijte vodou. Dejte do trouby vyhřáté na 140 °C a už jen čekejte, až budou škvarky pěkně zlatavé. Průběžně promíchávejte. Ničím nedochucujte, ať vám zůstane pěkně čisté sádlo.

Zlaté škvarky přeceďte, sádlo nechejte vychladnout a uskladňujte ve sklenici nebo kameninovém hrnci.

Na sporáku

Nakrájené kostičky sádla dejte do hrnce a podlijte vodou. Zapněte plotnu a škvařte. Míchejte, podle potřeby ještě lehce podlijte. Teplota by neměla být příliš vysoká, aby se škvarky nepřipalovaly. Ideální je střed, který můžete na sporáku nastavit.

Až začnou škvarky zlátnout, můžete ještě přilít trochu mléka. Kdo tuto variantu používá, tvrdí, že škvarky budou ještě zlatavější a křupavější. Vyzkoušejte!

Postupujte jako u přípravy v troubě. Hotové zlatavé škvarky sceďte a sádlo uchovejte ve sklenicích nebo kameninových nádobách.

Škvarky jezte ještě teplé, smíchané se solí a špetkou pepře nebo sladkou či pikantní paprikou. Přidejte je do míchaných vajíček, do bramboráků, připravte z nich pomazánku, přidejte je do pečiva. Jak máte chuť.

Dobrou chuť přeje Elly.

Sádlo, sádlo, samý sádlo...

rillettes

houbová smaženice

houbový kuba

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková, Roman Alex

Reklama